Informacje

40-lecie orkiestry Amadeus

Dodano:

Koncerty w Poznaniu i w Warszawie zaplanowano z okazji jubileuszu 40-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz 40-lecia pracy artystycznej jej założycielki i dyrektora, Agnieszki Duczmal.

Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, od 1988 występuje jako
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia orkiestry Duczmal jest jej dyrektorem i dyrygentem.

"Przypuszczam, że moglibyśmy zostać wpisani do Księgi Rekordów Guinessa, bo chyba nie ma takiej drugiej orkiestry, która wytrzymałaby 40 lat z jednym dyrygentem - i odwrotnie - nie ma chyba dyrygenta, który wytrzymał z jedną orkiestrą tyle lat" - żartowała na środowej konferencji prasowej Agnieszka Duczmal.

Duczmal poinformowała, że 12 i 26 października odbędą się koncerty w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Koncert w Warszawie odbędzie się 19 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Poznańska publiczność wysłucha 12 października koncertu "Amadeus i malarstwo", podczas którego wykonane zostaną "Cztery pory roku" Antoniego Vivaldiego i "Cztery pory roku" Astora Piazzolli. Na scenie będzie wyeksponowany 22-metrowy obraz Mariusza Kałdowskiego "Cztery pory roku - cztery pory życia", inspirowany muzyką Vivaldiego.

"Cztery pory roku Vivaldiego wykonamy w wersji na flet i orkiestrę, a Astora Piazzolli - w wersji na skrzypce i orkiestrę" - zapowiedziała Duczmal. Partie solowe wykonają Łukasz Długosz (flet) oraz Jarosław Żołnierczyk (skrzypce). Koncert ten zostanie powtórzony 19 października w Warszawie.

26 października zaplanowano koncert "Amadeus i ...wszystko inaczej", podczas którego odbędzie się wykonanie "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego w instrumentacji Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową.

W drugiej części koncertu wystąpią skrzypkowie Krzysztof Węgrzyn i Jarosław Żołnierczyk, w utworach Alfreda Schnittkego i Giyi Kancheliego oraz włoski wiolonczelista Mario Brunello w Koncercie wiolonczelowym Roberta Schumanna.

5 października w Poznaniu odbył się w ramach jubileuszu koncert "Amadeus i jazz", podczas którego wykonano m.in. jazzowe aranżacje utworów Fryderyka Chopina.

W skład orkiestry Amadeus wchodzi obecnie 20 muzyków: Jarosław Żołnierczyk, Bogdan Kapała, Andrzej Hop, Jakub Gutowski, Marek Ważbiński, Leszek Wojtowicz (I skrzypce), Mirosław Bocek, Arkadiusz Astriab, Iwona Kuczyńska-Zieleniak, Waldemar Abucewicz, Janusz Dąbrowski (II skrzypce), Lech Bałaban, Kamil Babka, Beata
Żołnierczyk, Izabela Mrozek (altówki), Eugeniusz Zboralski, Zygmunt Zieliński, Maciej Mazurek (wiolonczele), kontrabasista Józef Jaroszewski oraz Dorota Frąckowiak-Kapała (klawesyn).

Agnieszka Duczmal założyła orkiestrę w czasie studiów; ukończyła dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (1966-1971) w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego. Następnie podjęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu oraz dyrygent w Operze Poznańskiej. Z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus odwiedziła najsłynniejsze sale koncertowe świata, m.in. mediolańską La Scalę.
 • 13:03 Nancy Sinatra These Boots Are Made For Walking
 • 13:05 Patrick Doyle Kissing in the Rain
 • 13:10 Jerry Goldsmith Life Is A Dream
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic