Informacje

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w kręgu pieśni romantycznych

Dodano:
23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w kręgu pieśni romantycznych

fot.PAP/Leszek Szymański

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w tym roku po raz 23. Podczas 13 dni festiwalowych zaplanowanych zostało 12 koncertów symfonicznych, 4 kameralne, 2 recitale pieśni i po raz pierwszy - koncert dla dzieci.

Na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektor generalnej festiwalu, wystąpią znakomite krajowe i zagraniczne zespoły filharmoniczne i plejada liczących się na świecie solistów. Usłyszymy m.in. takich pianistów, jak Rudolf Buchbinder, Beatrice Rana, Mackenzie Melemed, wystąpią skrzypkowie - Pekka Kuusisto i Francesco Manara.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: "Beethoven i pieśń romantyczna" i ono mocno zaznaczyło się w programach koncertów, dając możliwość wysłuchania wielu dzieł muzycznych rzadko obecnych w repertuarze koncertowym. Są to m.in. cykle pieśni z orkiestrą Letnie Noce H. Berlioza, Pieśni i tańce śmierci M. Musorgskiego, Pieśni wędrującego czeladnika G. Mahlera, Symfonia liryczna A. Zemlinsky'ego, cztery ostatnie pieśni R. Straussa, czy recitale pieśni Schuberta, Schumanna i Beethovena.

"Zacznę od tematu festiwalu: Beethoven i pieśń romantyczna. To była ostatnia wielka prośba nieżyjącego już, wielkiego muzykologa, prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Zawsze jego wielką specjalnością był nie tylko Chopin, ale również pieśni. Staraliśmy się zrealizować ten program, mając to na uwadze, wieloletnią pracę i przyjaźń z prof. Tomaszewskim" - mówiła Penderecka.

Wydarzeniem każdej edycji jest koncert inauguracyjny i finałowy. "Duża inauguracja odbędzie się w Filharmonii Narodowej, wystąpi Sinfonia Varsovia, którą po raz pierwszy poprowadzi Lothar Zagroski. Tutaj też chcieliśmy zaprezentować państwu laureatów nagród, młodych artystów. Wystąpi nasz wspaniały pianista Szymon Nehring, laureat pierwszej nagrody na Konkursie Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, partię wiolonczelową wykona znakomity hiszpański wiolonczelista Pablo Ferrandez, sami państwo usłyszycie, to jest jeden z najlepszych wiolonczelistów młodego pokolenia" - zapowiadała inauguracyjny koncert dyrektor festiwalu.

W tym roku melomani czekają na występy Orkiestry Tonhalle z Zurychu pod batutą Paavo Jarviego, Orkiestry Filharmonii z Helsinek kierowanej przez szefową zespołu, dyrygentkę Susannę Malkki, Orkiestry Drezdeńskiej Filharmonii prowadzonej przez Michaela Sanderlinga oraz koreańskiej KBS Symphony Orchestra i jej dyrektora artystycznego, Yoela Leviego. Dyrygent Massimiliano Caldi poprowadzi zespół I Virtuosi del Teatro alla Scala przypominając dzieła włoskich mistrzów: Verdiego, Rossiniego, Vitalego i Nina Roty.

Słynny Shanghai Quartet wystąpi aż z trzema koncertami. Rozpocznie realizację cyklu "Wszystkie kwartety Beethovena", który kontynuowany będzie w roku następnym a zaplanowany został z okazji przypadającej w 2020 roku 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn. Inna ważna dla polskiej kultury rocznica - 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki obchodzone w roku bieżącym - odnotowana będzie w koncercie towarzyszącym festiwalowi, na którym wykonana zostanie opera Paria, we włoskiej wersji językowej, pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Podczas festiwalu usłyszymy także cenionych obecnie w świecie operowym i koncertowym wokalistów, m.in. takich jak Ekaterina Scherbachenko, Stephanie d'Oustrac, Aga Mikolaj, Matthias Goerne, Benjamin Bruns, Dietrich Henschel, Raymond Ayers, Steve Davislim, Michael Kupfer-Radecky.

Zgodnie z tradycją nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe, podejmujące przewodnie hasło 23. Festiwalu, a także mistrzowski kurs wokalny prowadzony przez Urszulę Kryger. Festiwal anonsuje plakat autorstwa Kingi Nowak. (PAP Life)

 • 16:02 Rick Wakeman, The Beatles Strawberry Fields Forever
 • 16:05 Clannad Together We
 • 16:12 Simon & Garfunkel Scarborough Fair Canticle
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic