2007 Rokiem Szymanowskiego?

Melomani, muzykolodzy i muzealnicy zabiegają o ogłoszenie roku 2007 Rokiem Karola Szymanowskiego - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w muzeum kompozytora, Willi "Atma" w Zakopanem. Muzeum obchodzi 30-lecie istnienia.

"Polska Rada Muzyczna złożyła wniosek na ręce marszałka Sejmu, aby przyszły rok był rokiem Karola Szymanowskiego. Wkrótce zwrócimy się do sejmowej komisji kultury o rozpatrzenie tej propozycji. Jesteśmy przekonani, że parlament ogłosi rok Karola
Szymanowskiego" - powiedziała na konferencji dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Adrianna Poniecka-Piekutowska, która jest jednocześnie członkiem zarządu Polskiej Rady Muzycznej.

Polską Radę Muzyczną tworzą instytucje artystyczne, stowarzyszenia i fundacje muzyczne.

"Chcielibyśmy, aby przyszły rok został ogłoszony rokiem Karola Szymanowskiego, ponieważ w 2007 roku przypada 125. rocznica urodzin kompozytora i 70. rocznica śmierci" - dodała dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofia Gołubiew.

Muzykolog i biograf Karola Szymanowskiego, dr Teresa Chylińska poinformowała, że rodzina kompozytora postanowiła przekazać muzeum drugą partię dzieł sztuki, które za życia artysty znajdowały się w "Atmie".

"Rodzina pragnie przekazać drugą transzę darów, w której znajdowałyby się dwa kolejne portrety Szymanowskiego rysowane przez Witkacego oraz oryginalne elementy gabinetu i sypialni Szymanowskiego, znane nam z dawnych fotografii. Chodzi o drzeworyt "Głowa górala" autorstwa Władysława Skoczylasa, obraz "Głowa
Chrystusa" według Leonarda, sztych "Bachanalia" Andre Modegna i "Maski" Pruszyńskiego" - powiedziała dr Chylińska.

Dyrektor Zofia Gołubiew zapowiedziała całkowitą modernizację ekspozycji w "Atmie", m.in. z wykorzystaniem technik multimedialnych. "Może uda się unowocześnić ekspozycję przed obchodami, nie tracąc nic z ducha tej drewnianej chałupy,
właściwie willi, jaką jest "Atma" - podkreśliła Gołubiew.

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma" w Zakopanem obchodzi 30-lecie działalności. To jedyne w Polsce muzeum biograficzne Szymanowskiego otwarto 6 marca 1976 r. Od początku istnienia jest ono filią Muzeum Narodowego w Krakowie. W ciągu ostatnich 30 lat "Atmę" zwiedziło ponad 383 tys. gości, nie licząc światowej sławy artystów, którzy koncertowali i wciąż koncertują w niewielkiej góralskiej willi nad potokiem Młyniska.

Od 1977 r. działa w "Atmie" Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, organizujące tam koncerty, festiwale i inne imprezy popularyzujące dorobek kompozytora.

Karol Szymanowski (1882-1937), wybitny polski kompozytor pierwszej połowy XX w., jest twórcą czterech symfonii, dwóch koncertów skrzypcowych, dwóch oper, baletu i wielu innych mniejszych utworów. Szymanowski od wczesnej młodości bywał w
Zakopanem, pod koniec życia zamieszkał tam na stałe. W "Atmie" mieszkał od 1930 do 1936 r.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic