ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

17. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE 22–26 MAJA 2024

1670, Chłopi czy Znachor – to tylko kilka spośród tytułów, które wypełnią ICE Kraków słowiańską energią, a podczas międzynarodowej gali usłyszymy też utwory z tak głośnych filmów jak Napoleon, Obiecująca. Młoda. Kobieta, Spider-Man: Poprzez multiwersum czy Wieloryb. Nie zabraknie specjalnego wydarzenia z okazji 30-lecia Listy Schindlera i 70. urodzin zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala. Niezwykle różnorodny program tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie uzupełnią nowe interpretacje klasycznych tematów z Gwiezdnych wojen, Interstellar czy Łowcy androidów.

17. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE 22–26 MAJA 2024

W dniach 22–26 maja krakowskie sale koncertowe wypełnią się najpiękniejszą muzyką tworzoną na potrzeby filmów, seriali i gier wideo. Program festiwalu organizowanego przez Miasto Kraków, KBF i RMF Classic obejmuje zarówno najgorętsze tytuły ostatnich sezonów, jak i niezapomniane klasyki. Finałem obfitującego w wydarzenia tygodnia będzie koncert Disney. Król lew – film z muzyką na żywo w TAURON Arenie Kraków. Na specjalne zamówienie FMF po raz pierwszy w Europie zabrzmi pełna ścieżka dźwiękowa z animacji z 1994 roku.

 

30 lat Listy Schindlera i 70 lat Elliota Goldenthala

Szczególnie uroczystym momentem tegorocznego FMF będzie koncert Traces of Memory, którego program nawiązuje do 30-lecia polskiej premiery Listy Schindlera – arcydzieła Stevena Spielberga z oscarową muzyką Johna Williamsa. Usłyszymy także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i kultowego zespołu Kroke, który już od trzydziestu lat eksploruje różnorodne brzmienia, zwłaszcza tradycję klezmerską. Część koncertu zostanie poświęcona zdobywcy Oscara Elliotowi Goldenthalowi, który odwiedzi FMF, by świętować 70. urodziny. Wydarzenie zaplanowane na 22 maja jest organizowane wspólnie z Filharmonią Krakowską, której muzycy gwarantują znakomite wykonanie, oraz z obchodzącym swoje 50-lecie Konsulatem USA w Krakowie.

„Nakręcona w Krakowie Lista Schindlera, nagrodzona aż siedmioma Oscarami i trzema Złotymi Globami, to jeden z najbardziej przejmujących filmów podejmujących temat Zagłady Żydów. Również ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa, nasycona motywami z muzyki klezmerskiej, należy do najpiękniejszych w dziejach kina. Solowe partie wykona dla nas Agata Szymczewska – jedna z najważniejszych polskich skrzypaczek. Tego samego wieczora usłyszymy także III symfonię Elliota Goldenthala. Dzieło odnosi się do epoki stanu wojennego, kiedy komunistyczna dyktatura starała się powstrzymać proces demokratyzacji. To tylko dwa spośród utworów, które złożą się na koncert wyrazisty pod względem muzycznym, a zarazem niosący pacyfistyczne przesłanie” – mówi dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

 

Międzynarodowe osobowości i słowiańskie tradycje

23 maja FMF zaprasza do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wydarzenie International Gala: Individuals. To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać twórczość oryginalnych kompozytorów średniego pokolenia. Daniel Pemberton, Martin Phipps, Rob Simonsen i Anthony Willis to postaci cieszące się już ogromnym uznaniem w branży i nominowane do prestiżowych nagród. Najwyższy czas, by ich muzyką w doskonałym wykonaniu Sinfonietty Cracovii zachwyciła się także polska publiczność. Usłyszymy więc monumentalną grę fletów z Wieloryba Darrena Aronofsky’ego, niepokojące motywy z Saltburn i Obiecującej. Młodej. Kobiety, królewskie brzmienia z obsypanego nagrodami Napoleona Ridleya Scotta, a także przejmującą piosenkę z Procesu siódemki z Chicago. Wielkich emocji dostarczy dynamiczna i pełna elektronicznych efektów muzyka do Spider-Mana: Poprzez multiwersum.

A w jakiej formie są rodzimi twórcy muzyki do filmów, seriali i gier? Najciekawsze spośród ukazujących się ostatnio tytułów stanowią dobitny dowód kunsztu i wyobraźni. Okazją, by się o tym przekonać, będzie wydarzenie Polish Gala: Modern Roots, zaplanowane na 25 maja.

„Jednym z ważniejszych trendów jest dziś poszukiwanie inspiracji w słowiańskiej muzyce ludowej. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć suity z filmu Chłopi, który szturmem zdobył sale kinowe, zachęcając do ponownego odkrywania naszej tradycji. Ogromny udział w tym sukcesie miała ścieżka dźwiękowa, doceniona przez jurorów takich nagród jak Orły, O!Lśnienia czy MocArty. Porywająca muzyka doskonale współgra z pieczołowicie namalowanymi scenami z filmu” – mówi dyrektorka muzyczna RMF Classic Magdalena Wojewoda-Mleczko.

W programie koncertu znajdzie się też hipnotyzująca kompozycja z gry Blacktail, za którą Arkadiusz Reikowski otrzymał nagrodę Digital Dragons, oraz poetycki soundtrack Pawła Lucewicza do nowej wersji Znachora, która podbiła platformę Netflix. Na scenę ICE Kraków wyjdą między innymi kobiece trio SVAHY czy polsko-ukraińska grupa Zazula. Suitę z Chłopów wykonają Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, Rebel Babel Film Orchestra oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

 

Zaskakujące interpretacje

Różnorodny program festiwalu obejmuje także muzykę elektroniczną. 22 maja w Klubie Kwadrat wystąpi Kebu – fiński kompozytor i performer znany z precyzji w tworzeniu złożonych pejzaży dźwiękowych. Podczas koncertu Synthesizer Legends zaprezentuje własne utwory oraz perełki lat 80., w tym tematy z Top Gun, Terminatora i Łowcy androidów. Dzięki imponującemu zestawowi kilkudziesięciu analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych Kebu nada klasycznym tematom unikalne brzmienie.

24 maja FMF zaprasza do gmachu Filharmonii Krakowskiej na koncert pianisty Aleksandra Dębicza i Chóru Polskiego Radia. Podczas wydarzenia Piano Chorale motywy z takich filmów jak Blade Runner 2049, Edward Nożycoręki czy Interstellar zabrzmią w wyjątkowych aranżacjach. Z kolei 26 maja na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha flecistka Sara Andon, pianista Simone Pedroni oraz wiolonczelistka Cecilia Tsan zaprezentują program John Williams for Three poświęcony jednemu z najbardziej cenionych kompozytorów naszych czasów. Usłyszymy między innymi kameralne utwory z filmów Czarownice z Eastwick, Dracula, Gwiezdne wojny, Hook, Lista Schindlera i Wyznania gejszy.

W ramach FMF odbędzie się także Forum Audiowizualne – cykl spotkań z ekspertami z branży muzycznej i filmowej. Ponadto we współpracy z Galerią Kazimierz, Partnerem Strategicznym FMF, zorganizowane zostanie Miasteczko Festiwalowe z bogatą ofertą aktywności, obejmującą silent disco i projekcje filmów. Program wydarzeń towarzyszących zostanie ogłoszony w wkrótce.

 

Bilety dostępne w aplikacji KBF: PLUS.

i na stronach KBF: BILETY i Eventim.

Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.

https://fmf.fm/bilety 

Śledź social media FMF:

Facebook

Instagram

 

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.

Partner Strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.

Partnerzy FMF: Naree, RMF FM.

Partner Główny wydarzenia Disney. Król lew – film z muzyką na żywo: TAURON Arena Kraków. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 10-lecia TAURON Areny Kraków.

Pokaz Disney. Król lew – film z muzyką na żywo na licencji Disney Concerts. © 2024 Disney. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.

Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.


 

FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ W KRAKOWIE 2024

22–26 maja

PROGRAM

 

18–21 maja | Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Warsztaty FMF Young Talent Award

FMF Young Talent Award to konkurs, który kieruje uwagę branży i szerokiej publiczności na uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia. Dwanaścioro z nich weźmie udział w specjalistycznych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych specjalistów.

Finaliści konkursu dla młodych kompozytorów – FMF Young Talent Award – zostaną zaproszeni do udziału w prestiżowym programie edukacyjnym. To wyjątkowa okazja, by uczestniczyć w warsztatach mistrzowskich, dyskusjach, zajęciach z kreowania i modelowania przestrzeni dźwiękowej czy sesjach nagraniowych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Program służy doskonaleniu się w całym procesie – od momentu skrystalizowania się pomysłu na ścieżkę dźwiękową, aż do etapu jej promocji.

Ważnym aspektem warsztatów jest kontakt z wybitnymi ekspertami. Uczestnicy skorzystają z wiedzy i doświadczenia specjalistów z branży filmowej i muzycznej, w tym reżyserów, kompozytorów, dźwiękowców, aranżerów i wydawców. Nad wszystkim będzie czuwać przewodnicząca konkursowego jury – nominowana do nagrody Emmy amerykańska kompozytorka Miriam Cutler.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

22–26 maja | Pałac Potockich

Forum Audiowizualne FMF

Jak co roku Pałac Potockich stanie się sercem festiwalu – zarówno dla przedstawicieli branż muzycznej i filmowej, jak i dla szerokiej publiczności. To tu weźmiemy udział w konferencji prasowej, panelach dyskusyjnych czy wyjątkowych recitalach, a także spotkamy gwiazdy FMF podczas wydarzeń z cyklu meet & greet.

Szczegóły wkrótce.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Środa, 22 maja 2024, 18:00 | Filharmonia Krakowska

Traces of Memory

30-lecie Listy Schindlera – 70. urodziny Elliota Goldenthala

Program koncertu Traces of Memory czerpie z kultury Polski i Stanów Zjednoczonych, w tym z łączącej oba kraje tradycji żydowskiej. Inspiracją są dwa jubileusze: 30-lecie polskiej premiery Listy Schindlera z niezapomnianą muzyką Johna Williamsa oraz 70. urodziny zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala. Usłyszymy także utwory Krzysztofa Pendereckiego, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza i kultowego zespołu Kroke. Koncert organizujemy wspólnie z Filharmonią Krakowską oraz ze świętującym swoje 50-lecie Konsulatem USA w Krakowie.

Punktem wyjścia dla pierwszej części koncertu jest 30-lecie Listy Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Film opowiadający historię przedsiębiorcy, który uratował przed zagrożeniem ze strony III Rzeszy Niemieckiej ponad tysiąc Żydów, nadal porusza i stawia przed nami uniwersalne pytania. Ogromną rolę w dziele filmowym odgrywa ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa. Kompozytor czerpał z dziedzictwa Żydów aszkenazyjskich, przetwarzając je przez własną, unikalną wrażliwość. Solowe partie muzyczne, w oryginale wykonywane przez Itzhaka Perlmana, powierzyliśmy jednej z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich skrzypaczek: Agacie Szymczewskiej.

Obok suity z Listy Schindlera wysłuchamy występu zespołu Kroke, który również świętuje 30-lecie. W latach 90. jego członkowie byli prawdziwymi pionierami odkrywającymi zapomnianą tradycję klezmerską Krakowa. Talentem muzyków zachwycił się sam Steven Spielberg, który zaprosił ich na uroczystość zorganizowaną dla ocalałych z listy Oskara Schindlera. Był to przełomowy moment w historii zespołu, który z czasem nawiązał współpracę między innymi z Peterem Gabrielem, stale eksplorując różnorodne brzmienia.

Problem wojny w Europie nie należy wyłącznie do przeszłości, dlatego w programie znajdzie się też suita Antoniego Komasy-Łazarkiewicza napisana do filmu Skąd dokąd. Polsko-francusko-ukraiński dokument w reżyserii Macieja Hameli opowiada o pierwszych dniach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i losach milionów uchodźców. Inspiracją dla kompozytora była poezja Liny Kostenko, którą odkrył, przygotowując utwór do wydarzenia Composers4Ukraine z 2022 roku.

Druga część koncertu to celebracja 70. urodzin Elliota Goldenthala. Amerykanin o żydowskich korzeniach należy do najbardziej cenionych kompozytorów świata – otrzymał między innymi Oscara, Złoty Glob i World Soundtrack Award. Z udziałem kompozytora wykonana zostanie jego III Symfonia, napisana do wierszy Barbary Sadowskiej stanowiących swego rodzaju notatki z okresu stanu wojennego w Polsce, kiedy komunistyczny reżim starał się powstrzymać proces demokratyzacji. Goszczący już wcześniej na FMF Goldenthal nawiązał serdeczną przyjaźń z Krzysztofem Pendereckim. Aby zwrócić uwagę na twórczy dialog prowadzony przez wybitnych kompozytorów, do programu dodaliśmy Ciaccona in memoria del Giovanni Paolo II.

Uroczysty koncert, wykonany przez znakomitą Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali, podkreślać ma przyjaźń amerykańsko-polską, niosąc przesłanie o wartości pokoju i wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa.

Program:

I część

The Best of Kroke

Antoni Komasa-Łazarkiewcz – Skrzydła z filmu dokumentalnego Skąd dokąd

John Williams – Three Pieces from „Schindler's List”

I. Theme from Schindler’s List

II. Jewish Town (Krakow Ghetto – Winter '41)

III. Remembrances

II część

Krzysztof Penderecki – Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II

Elliot Goldenthal – III Symfonia

I. Mam na imię…

II. We mnie

III. Boża krówka rakowiecka

IV. Sen

V. Pazurki

Wykonawcy:

Agata Szymczewska – skrzypce

Natalia Rubiś – sopran

Mary Komasa – sopran

Kroke

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Alexander Humala – dyrygent

Goście specjalni:

Elliot Goldenthal

Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Julie Taymor

Współorganizatorem koncertu jest Filharmonia Krakowska.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Środa, 22 maja 2024, 21:00 | Klub Kwadrat

Synthesizer Legends | Kebu

Blade Runner – Terminator – Top Gun

Top Gun, Terminator, Łowca androidów – każdy z tych tytułów zawdzięcza niepowtarzalną atmosferę charakterystycznym brzmieniom syntezatorów. Masz ochotę na powrót do szalonych lat 70. i 80.? Przyjdź na Synthesizer Legends do Klubu Kwadrat! Kebu – jeden z ciekawszych twórców sceny elektronicznej – otworzy przed nami szerokie przestrzenie dźwiękowe.

Kebu to fiński kompozytor i performer tworzący melodyjną muzykę elektroniczną. Charakteryzuje go nie tylko precyzja w tworzeniu złożonych pejzaży dźwiękowych, ale też pozytywna energia, którą emanuje podczas występów na żywo. Ze swoimi koncertami odwiedził dotychczas trzynaście krajów. Dwukrotnie został doceniony niemiecką nagrodą Schallwelle przyznawaną najlepszym artystom międzynarodowym.

Podczas europejskiej trasy Kebu wykona własne kompozycje oraz perełki muzyki elektronicznej lat 80. zawarte na albumie Synthesizer Legends – Volume 1. Artysta wykorzysta w tym celu imponujący zestaw składający się wyłącznie z analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych.

Wykonawca:

Kebu

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Czwartek, 23 maja 2024, 19:00 | Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Audytoryjna S1

International Gala: Individuals

Spider-Man: Across the Spider-Verse – Napoleon – Saltburn – The Whale

Kto stoi za muzyką do najgłośniejszych filmów ostatnich sezonów? International Gala będzie wyjątkową okazją, by lepiej poznać twórczość wybitnych kompozytorów średniego pokolenia. Daniel Pemberton, Martin Phipps, Rob Simonsen i Anthony Willis to nazwiska, które cieszą się już ogromnym uznaniem w branży. Najwyższy czas, by ich muzyką w doskonałym wykonaniu Sinfonietty Cracovii zachwyciła się także publiczność FMF. Podczas koncertu wręczona zostanie nagroda Ambasadora FMF.

Jednym z najważniejszych punktów nadchodzącej edycji FMF będzie międzynarodowa gala prezentująca niezwykle silne osobowości światowej muzyki filmowej: Brytyjczyków Daniela Pembertona i Martina Phippsa, Amerykanina Roba Simonsena i Australijczyka Anthony’ego Willisa. Każdy z nich jest uznanym kompozytorem z imponującym portfolio i każdy tworzy unikalne światy muzyczne.

Tego wieczoru usłyszymy niezwykle gęstą muzykę z Wieloryba Darrena Aronofsky’ego. Kompozycje Roba Simonsena zostaną zagrane na wielkich fletach, skonstruowanych specjalnie po to, by odwzorować podwodny krajobraz dźwiękowy. Wybrzmią także niepokojące motywy z Saltburn i Obiecującej. Młodej. Kobiety, w których Anthony Willis wykorzystuje m.in. syntezatory, by prowadzić grę z najlepszymi tradycjami brytyjskiej muzyki chorałowej i organowej. Do Krakowa powróci Martin Phipps z soundtrackiem do Napoleona Ridleya Scotta, w którym łączy elementy muzyki historycznej z nowoczesnymi, nietypowymi rozwiązaniami. Tematy rodem z korsykańskiego folkloru mieszają się tu z żołnierskimi marszami i dworskimi tańcami, a intensywna instrumentacja i chór nadają wyjątkowej dramaturgii. Wielkich emocji dostarczy dynamiczna i pełna elektronicznych efektów muzyka do Spider-Mana: Poprzez multiwersum. Daniel Pemberton stworzył szaloną ścieżkę dźwiękową, najeżoną różnorodnymi brzmieniami, rytmami i pulsami. Celebrując 70. urodziny Elliota Goldenthala, przypomnimy też Grand Gothic Suite, której premiera na FMF w 2014 roku podbiła serca fanów.

Gwarancję jakości stanowi kunszt muzyków Sinfonietty Cracovii, których poprowadzi doskonale znany uczestnikom wcześniejszych edycji festiwalu dyrygent Dirk Brossé. Uroczystą chwilą koncertu będzie wręczenie nagrody Ambasadora FMF.

Program:

Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse, The Trial of the Chicago 7, King Arthur: Legend of the Sword

Rob Simonsen – The Whale, Fast Colour, The Age of Adaline

Anthony Willis – Saltburn, Promising Young Woman, M3GAN, How to Train Your Dragon: Homecoming

Martin Phipps – Napoleon, The Crown

Elliot Goldenthal – Grand Gothic Suite

Wykonawcy:

Sinfonietta Cracovia

Dirk Brossé – dyrygent

Goście specjalni:

Elliot Goldenthal

Daniel Pemberton

Martin Phipps

Rob Simonsen

Julie Taymor

Anthony Willis

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Piątek, 24 maja 2024, 19:00 | Filharmonia Krakowska

Piano Chorale | Aleksander Dębicz

Blade Runner 2049 – Edward Scissorhands – Interstellar

Na scenie Aleksander Dębicz i Chór Polskiego Radia, a w powietrzu – niezapomniana muzyka. Tematy z takich filmów, jak Blade Runner 2049, Edward Nożycoręki czy Interstellar zyskają nietypowe aranżacje, a dodatkową atrakcją wieczoru będą najświeższe kompozycje Aleksandra Dębicza.

Piano Chorale to synteza dwóch uwielbianych przez publiczność FMF formatów. Zaczęło się od koncertu prezentującego materiał z albumu Cinematic Piano Aleksandra Dębicza, świetnego pianisty, który śmiało łączy tradycyjną kameralistykę z muzyką filmową. Następnie szukaliśmy inspiracji w cyklu koncertów Cinema Chorale, będącym próbą oddania niezwykłej atmosfery, jaką w kinematografii tworzą utwory chóralne. Teraz pora na nowy koncept.

W programie koncertu znajdą się specjalnie zaaranżowane tematy z takich filmów, jak Blade Runner 2049, Edward Nożycoręki czy Interstellar, ale pojawią się również autorskie utwory Aleksandra Dębicza z najnowszego albumu Magnolia. Tego wieczoru należy się spodziewać wyłącznie zaskoczeń!

Wykonawcy:

Aleksander Dębicz – fortepian

Adam Tański – organy

Chór Polskiego Radia

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Sobota, 25 maja 2024, 19:00 | Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Audytoryjna S1

Polish Gala: Modern Roots

1670 – Bejbis – Blacktail – Chłopi – Ferdydurke – Znachor

1670, Chłopi, Bejbis, Blacktail, Ferdydurke, Znachor – fenomenalna muzyka nadała każdemu z tych tytułów wyjątkowy charakter. Tego wieczoru wspólnie z najbardziej utalentowanymi kompozytorami sięgniemy do źródeł naszej tradycji, ale też skorzystamy z możliwości, jakie otwierają przed nami nowe media. To będzie wielkie święto polskiej muzyki i zarazem gala wręczenia nagród: Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku oraz FMF Young Talent Award!

W jakiej formie jest dziś polska muzyka stworzona do filmów, seriali i gier? Najciekawsze spośród ścieżek dźwiękowych stanowią dobitny dowód kunsztu i wyobraźni naszych kompozytorów. Od przeszło siedemnastu lat FMF wspiera i promuje polską branżę muzyki filmowej. Z dumą obserwując jej rozwój, oddajemy scenę tym, których kariera właśnie nabiera tempa.

Jednym z ważniejszych trendów jest dziś poszukiwanie inspiracji w słowiańskiej muzyce ludowej. Dlatego w programie koncertu znajdzie się specjalnie przygotowana przez Łukasza „L.U.C.” Rostkowskiego suita z filmu Chłopi, który szturmem zdobył sale kinowe, ale też hipnotyzująca muzyka z gry Blacktail, za którą Arkadiusz Reikowski otrzymał nagrodę Digital Dragons (Best Polish Game Audio) oraz poetycki soundtrack Pawła Lucewicza do nowej wersji Znachora, która podbiła platformę Netflix. Wszystkie te ścieżki dźwiękowe intrygująco łączą brzmienie silnych białych głosów i tradycyjnych instrumentów z potęgą orkiestry symfonicznej. Nieoczywiste rozwiązania usłyszymy także w suicie Jerzego Rogiewicza z 1670, który mistrzowsko zestawia brzmienie instrumentów dawnych jak klawesyn czy lutnia z muzyką elektroniczną.

Szczególnym momentem wieczoru będzie ceremonia wręczenia dwóch nagród w konkursie Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2023 – nagrody głównej, przyznawanej przez grono ekspertów, oraz nagrody publiczności, o której decydują głosy oddane w plebiscycie. Koncert tradycyjnie rozpocznie laureat z zeszłego roku – Marek Napiórkowski wspólnie z wybitnymi artystami jazzowymi przedstawi fragmenty ścieżki do Bejbis. Ponadto usłyszymy kompozycję zwycięzcy konkursu FMF Young Talent Award.

Nie zabraknie również miejsca na hołd dla nestora polskich kompozytorów Stanisława Syrewicza. Jego kariera zaczęła się od muzyki do pierwszej polsko-brytyjskiej koprodukcji telewizyjnej Sherlock Holmes i doktor Watson z 1980 roku. Syrewicz jest autorem soundtracków do ponad stu filmów, w tym do dzieł tak wybitnych reżyserów jak John Frankenheimer, Ken Russell, Jerzy Skolimowski czy Andrzej Żuławski. Za muzykę do Stalina otrzymał prestiżową ACE Award w Stanach Zjednoczonych, a ścieżka z serialu The Choir pozostawała przez wiele tygodni na pierwszej pozycji listy przebojów muzyki poważnej w Wielkiej Brytanii i Australii, otrzymując status Złotej Płyty. Podczas Gali Muzyki Polskiej usłyszymy utwory z filmów Ferdydurkeoraz Potajemny ślub.

Tego wieczoru na scenie zaprezentuje się wyjątkowo duże grono wspaniałych muzyków. Fragmenty Znachora wykona kobiece trio SVAHY, któremu na flecie basowym towarzyszyć będzie Katarzyna Gacek-Dudek. Polsko-ukraińska grupa Zazula wspólnie z Bartem Pałygą zagra utwory z Blacktail, a o niesamowitą energię muzyki z Chłopów zadbają sam Łukasz „L.U.C.” Rostkowski oraz Rebel Babel Film Orchestra. Całości dopełni niezwykle doświadczona Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, którą pokieruje Katarzyna Tomala-Jedynak.

Program:

I część

Marek Napiórkowski – Bejbis

Stanisław Syrewicz – Ferdydurke, Clandestine Marriage

Wręczenie nagród Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku

Jerzy Rogiewicz – 1670

II część

Arkadiusz Reikowski – Blacktail

Paweł Lucewicz – Znachor

Wręczenie Young Talent Award, wykonanie zwycięskiego utworu

Łukasz „L.U.C.” Rostkowski – Chłopi

Wykonawcy:

Bejbis

Paweł Dobrowolski – perkusja

Robert Kubiszyn – kontrabas

Dorota Miśkiewicz – wokal, skrzypce

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Marek Napiórkowski – gitara

Michał Tokaj – fortepian

Clandestine Marriage

Agnieszka Przekupieńwokal

Blacktail

Zazula

Bart Pałyga – wokal, instrumenty etniczne

Znachor

Katarzyna Gacek-Dudek – flet basowy etniczny

SVAHY

Chłopi

Łukasz „L.U.C.” Rostkowski

Rebel Babel Film Orchestra

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Niedziela, 26 maja 2024, 12:00 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

John Williams for Three

Memoirs of a Geisha – Schindler’s List – Star Wars

Flet, fortepian i wiolonczela – kameralny skład nada nowe brzmienie ukochanym motywom z repertuaru Johna Williamsa. Usłyszymy między innymi utwory z filmów Czarownice z Eastwick, Dracula, Gwiezdne wojny, Hook, Lista Schindlera i Wyznania gejszy.

John Williams to nie tylko jeden z kilku najbardziej znanych i cenionych twórców muzyki filmowej, ale też prawdziwa instytucja amerykańskiej kultury — kompozytor, dyrygent i pianista. Jego kariera trwa nieprzerwanie od lat 50. XX w. Napisał muzykę do przeszło stu filmów, w tym do dziewięciu części sagi Gwiezdne wojny i dwudziestu ośmiu dzieł Stevena Spielberga. W swoim dorobku ma pięć Oscarów i aż pięćdziesiąt dwie nominacje.

Podczas koncertu usłyszymy przekrój twórczości mistrza w niebanalnej aranżacji na flet, wiolonczelę i fortepian. Wszystko to w wykonaniu świetnych artystów – doskonale znanej publiczności FMF Sary Andon, a także Simone Pedroniego oraz Cecilii Tsan. Głównym producentem koncertu jest Ambasador FMF Robert Townson, który współpracował z największymi gwiazdami muzyki filmowej na świecie.

Program:

Star Wars: Princess Leia’s Theme

Jane Eyre: To Thornfield, Reunion

Memoirs of a Geisha: Sayuri’s Theme, Going to School

The River: The Pony Ride

Hook: The Face of Pan

A.I.: The Reunion

******

Schindler’s List: Theme

Dracula: End Titles

Sabrina: How Can I Remember?

The Witches of Eastwick: The Tennis Game, The Seduction of Suki and The Ballroom Sequence, The Devil’s Dance

Far and Away: County Galway, Joseph and Shannon, Blowing Off Steam, Final

Wykonawcy:

Sara Andon – flet

Simone Pedroni – fortepian

Cecilia Tsan – wiolonczela

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

Niedziela, 26 maja 2024, 17:00 | TAURON Arena Kraków

Disney’s The Lion King in Concert| Disney. Król lew – film z muzyką na żywo

Hans Zimmer – Elton John – Tim Rice

To już trzydzieści lat, odkąd publiczność na całym świecie zachwyciła się opowieścią o Simbie i kręgu życia, który łączy nas wszystkich. Animowanego Króla lwa z 1994 roku obejrzymy na wielkim ekranie w TAURON Arenie Kraków. Oscarowa ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera zabrzmi na żywo w znakomitym wykonaniu. Zapraszamy na europejską premierę wydarzenia Disney. Król lew – film z muzyką na żywo!

Wyrazista kreska, uniwersalne przesłanie i genialne utwory Hansa Zimmera, Eltona Johna i Tima Rice’a – to tylko kilka z elementów składających się na fenomen Króla lwa. Produkcja Disneya z 1994 roku jest jednym z największych sukcesów w ponad stuletniej historii wytwórni. Opowieść o Simbie – który z pomocą nowo poznanych przyjaciół musi dorosnąć i odzyskać to, co do niego należy – zdobyła uznanie na całym świecie. Teraz chcemy ją przypomnieć dorosłym, a najmłodszych wprowadzić w nią po raz pierwszy. Pokaz będzie dostępny także dla osób niewidomych i słabowidzących dzięki audiodeskrypcji.

Ścieżka dźwiękowa Hansa Zimmera wpisała się w najlepsze tradycje musicalowe – niemiecki kompozytor podążając za historią Simby, stworzył wielobarwną narrację. Czerpał przy tym z kultury Afryki Wschodniej, co słychać szczególnie w bogatej warstwie rytmicznej. Do kanonu muzyki pop weszły także piosenki Eltona Johna z tekstami Tima Rice’a. Należą do najlepszych w bogatym dorobku obu angielskich artystów.

Kultową ścieżkę dźwiękową wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz dwa chóry: Filharmonii Krakowskiej i Pro Musica Mundi. Sto pięćdziesięcioro doświadczonych artystów wystąpi pod batutą Erika Ochsnera. Amerykanin fińskiego pochodzenia cieszy się uznaniem na całym globie jako jeden z czołowych dyrygentów muzyki filmowej. Krytycy i publiczność doceniają go za energię i perfekcję w synchronizacji muzyki z obrazem. Wszystko to gwarantuje niezapomniane emocje!

Wykonawcy:

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Chór Filharmonii Krakowskiej

Chór Pro Musica Mundi

Erik Ochsner – dyrygent

Film będzie dostępny z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.

Pokaz na licencji Disney Concerts. © 2024 Disney. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Partner Główny wydarzenia Disney. Król lew – film z muzyką na żywo: TAURON Arena Kraków.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 10-lecia TAURON Areny Kraków.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic