Informacje

Wielkanoc w RMF Classic - z nadzieją na lepsze dni…

Dodano:
Wielkanoc w RMF Classic - z nadzieją na lepsze dni…

W tych trudnych dniach zespół RMF Classic przygotował dla słuchaczy program, który z jednej strony skłaniać będzie do refleksji, z drugiej pozwoli na chwilę oderwać się od otaczających nas zmartwień.

Już w Wielki Piątek po godz. 17:00 rozmowa Małgorzaty Bugaj z dominikaninem, ojcem Jackiem Szymczakiem o przeżywaniu Drogi Krzyżowej i duchowym przygotowaniu do Świąt w kwarantannie.

A wieczorem (od godz. 21:00) do wspólnego słuchania „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego zaprasza Jowita Dziedzic-Golec. Partie wokalne w tym nagraniu wykonują: Sonya Yoncheva i Karine Deshyes a artystkom towarzyszy Ensemble Amarillis pod dyrekcją Héloďse Gaillard i Violaine Cochard.

W sobotę przed południem coś dla tych, którzy muszą spędzić Wielkanoc w domu.
Najpierw o godz.9:00 spotkanie ze „Sztuką – z widokiem z okna”, czyli opowieść o malarzach, którzy siedząc w domach czy pracowniach malowali to, co widzieli za oknem.
Np. Wyspiański malował Kopiec Kościuszki, a Malczewski, Cezanne czy Van Gogh wspaniałe  pejzaże… Zaprasza Marta Kubala.

Następnie od godziny 13:00 przykłady na zabicie wolnego czasu zaczerpnięte ze słynnych filmów czy wybranych scen filmowych zaprezentuje Natalia Grzeszczyk. To będzie poradnik na podstawie takich tytułów jak „Kevin sam w domu”, „Jumanji” czy  „Rodzina Addamsów”. Porady ilustrowane oczywiście muzyką z tych filmów.  

Popołudnie (od godz.17:00) to opowieści Dariusza Stańczuka o słynnych pustelnikach, pustelniach i innych miejscach odosobnienia, do których ludzie nie zawsze trafiali z własnej woli.

Wieczorem w cyklu „Muzyka spod igły” posłuchamy zaś słynnego „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Musica Aeterna i chóru The New Siberian Singers pod batutą greckiego dyrygenta Teodora Currentzisa. Poleca Wojciech Padjas.

W świąteczne niedzielne przedpołudnie (godz.10:00) Artur Andrus zaprasza na „Piosanki”, czyli przegląd piosenek, które mogą kojarzyć się z pisankami. Gośćmi programu – oczywiście za pośrednictwem telefonu – będą: Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Adam Nowak, Andrzej Poniedzielski, Staszek Sojka i Jacek Wójcicki.

W porze świątecznego obiadu (od 13:00) w RMF Classic spotkanie Urszuli Urzędowskiej z Wiką Filipowicz, autorką książki „Wielka historia od kuchni”. Będą to opowieści o kulinarnych upodobaniach słynnych władców – czyli np. o ulubionych trunkach królowej Jadwigi, owocach, których nie cierpiał Jagiełło czy o sposobie podawania warzyw na stole królowej Elżbiety II.

Popołudnie to także wielkanocne opowieści Marka Tomalika i innych podróżników o świętach na Tasmanii oraz wspomnienia przyjaciół o Agnieszce Osieckiej, zebrane w wydanej niedawno książce - „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. W programie także dużo piosenek z tekstami poetki.

Dzień zakończymy wyjątkowym wydaniem „Operowej Niedzieli”, w której nawiążemy do koncertu, jaki włoski tenor Andrea Bocelli zaśpiewa właśnie w niedzielę w historycznej Katedrze Duomo w Mediolanie. Posłuchamy wspólnie albumu „Si”. Zaprasza Jowita Dziedzic-Golec.

W poniedziałek przed południem (od 10:00) przypomnimy rozmowę Dariusza Stańczuka z Krzysztofem Pendereckim, zarejestrowaną podczas spaceru po słynnym ogrodzie zmarłego niedawno kompozytora. Historie drzew i krzewów arboretum w Lusławicach, splecione z opowieściami o muzyce, przypomną jak ważną rolę w życiu wybitnego Artysty odgrywała natura.

Tuż po tej rozmowie program specjalny z Waszyngtonu (od 13:00), skąd korespondentka RMF Classic Lidia Krawczuk opowie o sytuacji, w jakiej Amerykanie zmuszeni są spędzać obecne Święta Wielkanocne.

Poniedziałkowy wieczór od godz.17:00 upłynie pod hasłem „Jest nadzieja w Was”. To program dedykowany wszystkim pracownikom Służby Zdrowia, którzy w te dni walczą o życie i zdrowie pacjentów – i to nie tylko tych dotkniętych chorobą COVID-19. To będą muzyczne dedykacje od znanych artystów a także od słuchaczy stacji. W repertuarze tego wieczoru znajdą się największe przeboje muzyki filmowej, a także muzyka z filmów opowiadających o lekarzach i medycynie. Gospodynią programu będzie Jadwiga Polus.

ZAPRASZAMY!


   

 • 14:07 John Williams Prologue: Book II and The Escape From The Dursleys
 • 14:11 Francisco Tarrega Recuerdos de la Alhambra
 • 14:15 Vladimir Ashkenazy Fragment Sonaty Patetycznej
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic