Informacje

"Ul z książkami" - spotkania z pisarzami online

Dodano:
"Ul z książkami" - spotkania z pisarzami online

Pisarze i dziennikarze zrzeszeni w stowarzyszeniu Unia Literacka przez cały tydzień organizować będą spotkania z czytelnikami online. To pomysł na organizację życia kulturalnego w czasie kwarantanny.

"Drodzy czytelnicy, zwracamy się do Was, ponieważ w warunkach kwarantanny bardzo nam was brakuje, a niewykluczone, że odwzajemniacie tę tęsknotę. Imprezy kulturalne, w tym spotkania autorskie, zostały odwołane i wszyscy staramy się siedzieć w domu, więc pomyśleliśmy, że spotkamy się z Wami zdalnie. Dlatego też już od poniedziałku 16 marca pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej będą codziennie o 18:00 spotykali się z tymi, którzy chcą nas oglądać, w ramach akcji +UL z książkami+. Przez trzy kwadranse ktoś z nas będzie czytał rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może odpowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów" - zapowiada stowarzyszenie.

Akcja rozpoczęła się w poniedziałek. O 18 na facebookowej stronie Zygmunta Miłoszewskiego można było wysłuchać, jak autor czyta fragmenty swojej najnowszej ksiązki, skończonej zaledwie tydzień temu, której premiera zapowiadana jest na czerwiec. "Thriller częściowo medyczny, więc na czasie" - podsumował autor.

We wtorek Magdalena Grzebałkowska będzie czytać swoje dawne reportaże, a w środę Jacek Dehnel - fragmenty swojej powieści "Ale z naszymi umarłymi" " o tajemniczym wirusie narodowej zombifikacji" jak zapowiada autor. W czwartek Urszula Zajączkowska będzie czytać "Patyki, badyle" i wiersze, także całkiem nowe a w piątek Michał Rusinek - "Werszyki domowe" oraz "Wierszyki rodzinne".

"Czytania są, oczywiście, bezpłatne – mamy jednak do was prośbę. Pisanie to nie tylko siedzenie przy kartce czy klawiaturze – w Polsce nieliczni twórcy literatury są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek; wielu żyje w znacznej części z honorariów za spotkania autorskie, występów na festiwalach literackich, itd. A zatem, podobnie jak aktorzy czy muzycy, stracili teraz źródło dochodów, a że żyją często z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, ich sytuacja stała się bardzo ciężka. Unia Literacka rozpoczyna zatem zbiórkę na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy (nie tylko członkiń i członków naszego stowarzyszenia), którzy z powodu pandemii znaleźli się w finansowych kłopotach" - za[powiada stowarzyszenie.

Unia Literacka, stowarzyszenie założone w zeszłym roku ma na celu m.in. bronienie praw pisarzy oraz promowanie dobrych praktyk na rynku książki. Prezesem został Jacek Dehnel, sekretarzem Zygmunt Miłoszewski, a skarbnikiem Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Stowarzyszenie ma reprezentować interesy twórców (w tym przez obronę własności intelektualnej), lobbować "na rzecz rozwiązań korzystnych dla literatury i czytelnictwa w Polsce" i stanowić "forum wymiany wiedzy fachowej". Członkami jest już około 60 pisarzy m.in. Sylwia Chutnik, Magdalena Kicińska, Dorota Masłowska,  Magdalena Grzebałkowska, Witold Szabłowski, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak i Ewa Winnicka.

autor: Agata Szwedowicz

 • 14:01 The Beatles All You Need Is Love
 • 14:05 Alex Heffes Sons of Xhosa
 • 14:07 John Williams Prologue: Book II and The Escape From The Dursleys
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic