Informacje

Promocja książki „Polskie Oscary” Andrzeja Krakowskiego

Dodano:
Promocja książki „Polskie Oscary” Andrzeja Krakowskiego

Gina Lollobrigida, Billy Wilder i Audrey Hepburn/fot.PAP/Photoshot

W Nowym Jorku odbyła się promocja książki Andrzeja Krakowskiego pt. „Polskie Oscary: co, kto, ile, jak i dlaczego", przypominającej o polskich korzeniach wielu laureatów nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - m.in. Billy'ego Wildera i Freda Zinemanna.

Bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami pozycja zawiera - mało niekiedy znane - informacje o tym, jak doszło do utworzenia prestiżowej nagrody, kto na przestrzeni lat ją otrzymywał i w jakich kategoriach. Nade wszystko jednak Krakowski podkreśla ogromną rolę, jaką w „oscarowym biznesie” odgrywali Polacy.

Autor, który jest reżyserem, producentem i profesorem filmu w nowojorskim City College przyjął proste założenie - za Polaków uważa ludzi urodzonych w Polsce, w tym na ziemiach należących dawniej do kraju oraz tych, którzy przyznają się do polskiego pochodzenia. Z jego badań wynika, że co najmniej 43 takie osoby są laureatami ponad 70 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zdaniem Krakowskiego polskich zdobywców nagrody może być więcej, ponieważ w biografiach niektórych filmowców nie odnotowano miejsca urodzenia.

Według Krakowskiego nie bardzo zrozumiały jest fakt, że nawet Polski Instytut Sztuki Filmowej do grona polskich laureatów zdaje się zaliczać tylko Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Pawła Pawlikowskiego, Jana A. P. Kaczmarka, Zbigniewa Rybczyńskiego, Allana Starskiego, Ewę Braun i Leopolda Stokowskiego. Instytut zapomina natomiast o takich gigantach kina jak urodzony w Suchej Beskidzkiej Billy Wilder czy - pochodzący z Rzeszowa - Fred Zinnemann. Pierwszy ma na swoim koncie siedem, a drugi pięć nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Krakowski próbuje dociec, dlaczego mało się mówi np. o dwóch Oscarach urodzonego w Polsce i mającego na swym koncie dwie statuetki operatora Janusza Kamińskiego. Wspomina także wielu innych - rzadko lub w ogóle niewspominanych przez krajowe źródła - laureatów Oscara bądź osób nominowanych do nagrody, mających polskie korzenie, takich jak Stefan Kudelski, Maksymilian Faktorowicz znany jako Max Factor, Bronisław Kaper, Paul Muni i Anton Grot.

Książka zawiera także mnóstwo innych informacji na temat ikon filmu - takich jak nazywany „królem Hollywood” a urodzony w Mińsku Mazowieckim Louis B. Mayer. Był on szefem studia Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), pomysłodawcą i twórcą zainaugurowanych w latach dwudziestych Oscarów, producentem i zdobywcą honorowej statuetki za wkład w rozwój sztuki filmowej.

Krakowski przytacza też wiele innych informacji - przypomina, że pierwszym w historii filmem wyreżyserowanym przez kobietę – Wandę Jakubowską – była polska produkcja „Morze” (1933), a jedyną aktorką europejską, która zagrała w jednym roku w dwóch obrazach nominowanych w kategorii filmów zagranicznych była Krystyna Janda (węgierski film „Mefisto” i polski „Człowiek z żelaza”). Wspomina, że babcią Juliette Binoche, była warszawska aktorka Julia Helena Młynarczyk.

Książka została wydana kilka tygodni temu po polsku i angielsku. Jest to wydanie albumowe warszawskiej oficyny Blue Bird.

Promocję książki online zorganizowała Biblioteka Publiczna na nowojorskim Brooklynie. Mimo, że odbywała się ona w nocy czasu europejskiego przyciągnęła miłośników kina m.in. w Polsce, Danii i Niemczech.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

 • 11:17 Angele Dubeau & La Pieta The Exorcist Theme (Tubular Bells)
 • 11:24 Jan Sebastian Bach III Suita orkiestrowa D-dur (2)
 • 11:30 Wolfgang Amadeusz Mozart XI Sonata fortepianowa A-dur (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic