Informacje

Premiera online "Biegunów" Teatru Powszechnego

Dodano:
Premiera online "Biegunów" Teatru Powszechnego

Stołeczny Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera zaprezentuje 30 stycznia transmisję online granej na żywo na Dużej Scenie premiery "Biegunów" według powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary. Spektakl jest koprodukcją z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie.

Jak przypomniał rzecznik prasowy teatru Mateusz Węgrzyn, "5 grudnia 2020 r. odbył się pokaz work in progress spektaklu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia".

"Książka Bieguni Olgi Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych" - napisano w informacji przesłanej PAP. "Noblistka obserwuje w Biegunach zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał" - czytamy na stronie teatru.

"Olga Tokarczuk opisuje proces poszukiwania sensu życia. Sens ten pojawia się na chwilę, potem znika i ponownie toniemy w chaosie. Tęsknota za sensem prowadzi nas dalej przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi" - powiedział reżyser Michał Zadara, cytowany w przesłanej informacji. "Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem" – podkreślił.

Reżyser spektaklu Michał Zadara jest laureatem paszportu "Polityki" oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego. "Odnajduje w +Biegunach+ innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny" - napisał o nim Mateusz Węgrzyn. Przypomniał, że w ostatnich latach Zadara "interpretował dzieła klasycznych autorów: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta".

Adaptacja - Michał Zadara i Barbara Wysocka. Scenografię zaprojektował Robert Rumas, a kostiumy - Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska. Za projekcje wideo odpowiadają: Artur Sienicki, Michał Zadara i Barbara Wysocka. Reżyseria światła - Michał Zadara. Konsultacje choreograficzne – Tomasz Wygoda.

Występują: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Ba, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska i Barbara Wysocka.

Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Premiera "Biegunów" na Dużej Scenie teatru będzie transmitowana online 30 stycznia o godz. 19 na platformie VOD Teatru Powszechnego (https://www.vod.powszechny.com/strona-glowna). Kolejne transmisje online - 31 stycznia i 2 lutego br.

autor: Grzegorz Janikowski

 • 11:17 Angele Dubeau & La Pieta The Exorcist Theme (Tubular Bells)
 • 11:24 Jan Sebastian Bach III Suita orkiestrowa D-dur (2)
 • 11:30 Wolfgang Amadeusz Mozart XI Sonata fortepianowa A-dur (3)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic