Informacje

Premiera filmu-koncertu "Chopin. The Space Concert" - 2 grudnia

Dodano:
Premiera filmu-koncertu "Chopin. The Space Concert" - 2 grudnia

W historycznej rezydencji pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona w Mount Vernon w stanie Virginia w środę odbędzie premierowy pokaz filmu-koncertu "Chopin. The Space Concert" z muzyką Fryderyka Chopina - poinformował we wtorek Instytut Muzyki i Tańca (IMiT).

"Po sukcesie amerykańskiej premiery filmu Adama Ustynowicza Chopin. The Space Concert w Kennedy Space Center na Florydzie widzowie Washington D.C. i stanu Virginia będą mogli zobaczyć nową wersję, przeznaczoną dla młodej widowni" - zapowiedziano na stronie IMiT.

Jak wyjaśniono, pianista Karol Radziwonowicz zagra osiem utworów Chopina ilustrowanych zdjęciami Ziemi wykonanymi z panoramicznej kopuły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Kopuła zainstalowana została w 2010 r. przez załogę promu kosmicznego STS-130 Endeavour. Dowódcą wyprawy był płk. pil. George D. Zamka – astronauta NASA o polskich korzeniach" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że astronauta oraz polski reżyser filmowy "postanowili uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, odtwarzając na pokładzie ISS dziesięć najpiękniejszych utworów nagranych przez światowej klasy pianistę Karola Radziwonowicza z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva".

"Załogi Endeavour i Stacji Kosmicznej (której członkiem był astronauta japoński Soichi Noguchi) zgodnie stwierdzili, że właśnie romantyczna muzyka Chopina najpełniej oddaje ich emocje podczas wyprawy kosmicznej: uczucie iluminacji i zachwytu z nutą tęsknoty za utraconym rajem" - napisano.

Jak wyjaśniono, "koncert otwiera Preludium A-dur z przesłaniem George'a D. Zamki You are the future! adresowanym do młodych ludzi na całym świecie".

"Twórcy koncertu chcą poprzez piękno obrazów Ziemi i dźwięków muzyki Chopina zainspirować młodzież do nauki przedmiotów ścisłych w połączeniu ze sztuką. Koncert w Mount Vernon zapoczątkuje wspólny polsko-amerykański program edukacyjny rozwijający talenty i poszerzający granice wyobraźni dzieci i młodzieży" - napisano.

Zwrócono uwagę, że miejsce wydarzenia "ma wyjątkowe znaczenie w historii stosunków polsko-amerykańskich". "To właśnie tu prezydent Waszyngton gościł w 1798 r. Juliana Ursyna Niemcewicza – adiutanta i przyjaciela Tadeusza Kościuszki. Po powrocie do Polski Ursyn Niemcewicz poświęcił czas i fundusze na kształcenie wybitnie uzdolnionej młodzieży, a jego największym +odkryciem+ był genialny młody pianista i kompozytor, który w wieku 8 lat zachwycił warszawską publiczność - Fryderyk Chopin" - czytamy na stronie IMiT.

Koncert - premierowy pokaz nowej, 30-minutowej wersji filmu Adama Ustynowicza - będzie dostępny online 2 grudnia o godz. 18.40 (w Polsce 0.40 3 grudnia) na stronie: http://www.chopin.space/.

Organizatorami wydarzenia "Chopin. The Space Concert" są Polish-American Foundation – Alliance For Innovation i IMiT.

autor: Grzegorz Janikowski

 • 14:07 John Williams Prologue: Book II and The Escape From The Dursleys
 • 14:11 Francisco Tarrega Recuerdos de la Alhambra
 • 14:15 Vladimir Ashkenazy Fragment Sonaty Patetycznej
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic