Informacje

Nowy film Steve’a McQueena otworzy Festiwal Filmowy w Londynie

Dodano:
Nowy film Steve’a McQueena otworzy Festiwal Filmowy w Londynie

Steve McQueen/fot.PAP/ EPA/ARMANDO BABANI

7 października startuje 64. Festiwal Filmowy w Londynie. Podobnie do wielu innych tegorocznych festiwali filmowych, odbędzie się on w dużej części w formie wirtualnej. W kinach będzie można zobaczyć dwanaście festiwalowych tytułów, a ponad 50 będzie miało swoje seanse online. Na kinowych ekranach wyświetlony zostanie m.in. otwierający festiwal najnowszy film zdobywcy Oscara, Steve’a McQueena („Zniewolony. 12 Years a Slave”) – „Magrove”. Główną rolę zagrała w nim Letitia Wright („Czarna Pantera”).

„Jestem bardzo szczęśliwy, że Mangrove otworzy tegoroczny festiwal w Londynie. Choć podejmowane w nim tematy są uniwersalne, ten film to londyńska opowieść. Może i wydarzenia w nim opowiedziane miały miejsce 50 lat temu, ale są ważne teraz tak samo, jak były ważne kiedyś” – powiedział reżyser filmu, Steve McQueen.

„Mangrove” opowie o wydarzeniach z końca lat 60. ubiegłego wieku. Tytuł filmu został zapożyczony od nazwy restauracji, która w 1968 roku została założona w zachodnim Londynie przez aktywistę i działacza społecznego Franka Crichlowa. Skupiając wokół siebie społeczność karaibską, stała się celem miejscowej policji. Pomiędzy 1969 i 1970 rokiem aż dwanaście razy była miejscem bezpodstawnych policyjnych nalotów, które miały doprowadzić do jej zamknięcia. W odpowiedzi doszło do demonstracji, w których protestujący domagali się zostawienia restauracji w spokoju. Dziewięcioro uczestników tych protestów trafiło do aresztu. W 1971 roku rozpoczął się ich proces, w którym podjęty został temat rasizmu wśród funkcjonariuszy policji.

Napisany przez McQueena i Alastaira Siddonsa „Mangrove” to jeden z pięciu filmów wyreżyserowanych przez McQueena, które wejdą w skład poświęconej tematowi rasizmu antologii filmów pod wspólnym tytułem „Small Axe”. Tytuł wywodzi się od afrykańskiego powiedzenia: „Jeśli ty jesteś wielkim drzewem, to my jesteśmy małym toporkiem”. Spopularyzował je Bob Marley w piosence „Small Axe” z albumu „Burnin”. Pozostałymi filmami wchodzącymi w skład tej antologii będą: „Lovers Rock”, „Education”, „Alex Wheatle” oraz „Red, White and Blue”. Będzie je można zobaczyć na antenie stacji BBC One oraz na platformie streamingowej Amazon Prime.

„Nowa antologia Steve’a McQueena trafia z premierą w idealny czas, gdy w świetle protestów na całym świecie podejmowany jest temat rasizmu i nierówności społecznych. Potężny głos McQueena rzuca wyzwanie zastałemu światu, domagając się też zmian w brytyjskim przemyśle filmowym” – skomentowała „Small Axe” dyrektorka londyńskiego festiwalu, Tricia Tuttle. (PAP Life)

 • 05:34 Grzegorz Turnau Historia pewnej podróży
 • 05:37 Howard Shore A Good Omen
 • 05:41 Franz Schubert Piano Trio in E flat, D.929 (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic