Informacje

"Lailonia" online! Teatr Kana zaprasza

Dodano:
"Lailonia" online! Teatr Kana zaprasza

Teatr Kana ma przyjemność zaprosić Państwa do obejrzenia spektaklu "Laionia" w Internecie. Teraz, w tym wyjątkowym i niełatwym czasie, chcemy podzielić się nim z Wami. Nie ma go już w bieżącym repertuarze, już raczej nie wróci na teatralne deski. Nagranie będzie dla Widzów dostępne przez 24 godziny. 18 kwietnia o 19 zapraszamy do odwiedzenia naszego fapage'a na Facebooku: Ośrodek Teatralny Kana, niebawem podamy także link do Youtube'a.

Lailonia" jest dla nas bardzo ważna - to nasz pierwszy spektakl bez Zygmunta. Swoją premierę miał we wrześniu 2009 roku, w styczniu 2019 zagraliśmy go setny raz.

#zostanwdomu
#zostanzkana

Spektakl „Lailonia” uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii.

Postacie z wybranych bajek Kołakowskiego boją się anonimowości. Robią wszystko, żeby zaznaczyć swoją obecność, zwrócić na siebie uwagę, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że jeśli uda im się spełnić w tym dążeniu, poczują się wreszcie szczęśliwe. Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje „pięć minut”, pragnie, żeby jego występ był sukcesem. Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt – przegranym. Tymczasem bohaterom bajek Kołakowskiego nie udaje się osiągnąć upragnionego szczęścia, ich działania kończą się najczęściej porażką. „Tu na ziemi nie ma sukcesu. Oczywiście są ludzie sławni. Jednak mimo wszystko bym utrzymywał, że wszyscy jesteśmy nieudacznikami” - pisze Kołakowski. Czy mamy zatem zaakceptować życie jako nieuchronną porażkę? Czy oznacza to, iż nie warto podejmować próby zawalczenia o własne szczęście? Czy mamy w ogóle szansę na wygraną w szamotaninie z własnym losem? Czy mamy jakikolwiek wpływ na jej wynik?

Zwycięski spektakl XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2010.

adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
scenariusz: na motywach książki: „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” Leszka Kołakowskiego
konsultacja dramaturgiczna: Dorota Semenowicz
kostiumy: Wanda Kowalska
muzyka: w spektaklu wykorzystano fragmenty muzyki tradycyjnej (wykonanie: Anna Witczak-Czerniawska, Daniel Kaczmarczyk i Piotr Rejdak) oraz fragmenty utworów: Louisa Armstronga „What a wonderful world” (w wykonaniu Roda Stewarta), Massive Attack „Everywhen”
zdjęcia: Karolina Machowicz
realizacja: Teatr Kana
obsada: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Tomasz Grygier, Dariusz Mikuła, Waldemar Nicek (Onegdaj Poponiedziałkowy), Hubert Romanowski, Piotr Starzyński
czas trwania: 80 minut

 • 12:58 James Horner Apollo 13 - Main Title
 • 13:03 Jacques Offenbach Orfeusz w piekle (Galop piekielny)
 • 13:05 Gheorghe Zamfir The Lonely Shepherd
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 354, Sunday, 18 April 2021
 • 1
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic