Informacje

Koncert online z utworami dwóch kompozytorek

Dodano:
Koncert online z utworami dwóch kompozytorek

Utwory Clary Schumann i Fanny Mendelssohn zabrzmią podczas kameralnego koncertu "Rozważne i romantyczne" w szczecińskiej filharmonii. Koncert będzie dostępny online w serwisach Facebook i YouTube.

"Sto pięćdziesiąt lat temu funkcjonował nieformalny podział na instrumenty kobiece i męskie, który przenoszony był także na formy muzyczne. Kwartet był domeną mężczyzn, a kobiecą formą muzykowania było trio. I to właśnie tria fortepianowe dwóch niesamowitych kobiet i kompozytorek - Clary Schumann i Fanny Mendelssohn - usłyszymy podczas najbliższego niedzielnego koncertu" – zapowiedziała rzeczniczka prasowa Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Katarzyna Plater-Zyberk.

Jak zaznaczyła, obie kobiety – żona Roberta Schumanna i siostra Feliksa Mendelssohna – były osobami "silnymi i pełnymi charakteru", biorącymi czynny udział w ówczesnym, "zdominowanym przez mężczyzn życiu muzycznym".
 
Clara Schumann koncertowała już w wieku kilku lat, jako jedna z pierwszych wykonawców grała z pamięci. Przez lata zajmowała się domem i wychowywała dzieci, to głównie na niej spoczął obowiązek utrzymania rodziny. Pozostawiła po sobie niewiele własnych utworów, w tym Trio fortepianowe g-moll op. 17.
 
Druga kompozytorka, której twórczość będzie można usłyszeć w niedzielę, Fanny Mendelssohn, była – jak wskazali organizatorzy koncertu – równie utalentowana, jak jej brat. Dysponowała słuchem absolutnym i wybitnymi zdolnościami pianistycznymi i kompozytorskimi. Pozostawiła po sobie blisko 450 dzieł - głównie miniatury na fortepian i dziecięce piosenki. Podczas kameralnego koncertu będzie można usłyszeć Trio fortepianowe d-moll op. 11.

Utwory kompozytorek wykonają skrzypek Paweł Maślanka, wiolonczelistka Dobrawa Czocher i pianistka Anna Paras.

Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 19. Będzie bezpłatnie transmitowany na Facebooku i kanale YouTube Filharmonii w Szczecinie.

Elżbieta Bielecka

 • 14:15 Vladimir Ashkenazy Fragment Sonaty Patetycznej
 • 14:23 Luigi Boccherini V Kwintet E-dur op.13 (opus 11 wydane jako opus 13
 • 14:27 Isaac Albeniz Espana Opus 165 (2)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 352, Sunday, 28 March 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Billy Boyd
  Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
  The Last Goodbye
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic