ON AIR
od 18:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Mam na imię Natalia Gołubowska. Urodziłam się  32 lata temu.

Fot. Media Studio

Pracuję i mieszkam w niewielkim mieście Wołów pod Wrocławiem. Tożsamość miejsca jest bardzo ważnym elementem mojej animacyjnej pracy. Na co dzień łączę ją    z zamiłowaniem i pasją do sztuki. Od ponad 6 lat tworzę projekty kulturalno - społeczne sieciując różnorodne instytucje, szukając tym samym uniwersalnego języka w obszarze kultury i sztuki. Badam rolę mediatora sztuki jako niezależnej jednostki i jego wpływu na rozwój w obszarze współczesnej animacji. Poszukuję nowych sposobów udostępniania i edukowania grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Inspiruje mnie miasto, szeroko pojęta lokalność, margines, peryferia i ograniczenia.

Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Ukończyłam Mediację Sztuki na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz Wzornictwo w Szkle na wydziale Ceramiki i Szkła. Z zawodu jestem również krytykiem sztuki. W swojej pracy bazuję na estetyce relacyjnej. Sztuka społeczna jest dla mnie ważnym narzędziem animacyjnym opieram na niej proces, doświadczanie, dialog, szacunek, wzajemne poznanie, obserwację i integrację.

Jestem założycielką OZArt, czyli Otwartego Zakładu Artystycznego. Tworzę projekty edukacyjno- artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przeprowadziłam ponad 300 warsztatów i zrealizowałam około 30 projektów z różnorodnymi instytucjami zarówno w Wołowie, jak i dużych miastach. Od 6 lat związana jestem z lokalnymi instytucjami: Zakładem Karnym , Wołowskim Ośrodkiem Kultury, Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną. Obecnie jestem również związana ze Strefą Kultury Wrocław prowadząc Pracownię Komuny Paryskiej 45 z autorskim programem „Trójkąt? W modzie” oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Równocześnie realizuję rozpoczęty w 2017 roku projekt „Wołów - Nowy Jork, New York - Wolow” oraz prowadzę Akademię Młodego Artysty. W działaniach animacyjnych wspierałam m.in. takie instytucje, jak Centrum Sztuki WRO, Galerię Sztuki Współczesnej BWA Katowice, Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł, Narodowe Centrum Kultury, Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundację Ładne Historie.

Od 6 lat myślę o sobie jak o chodzącej instytucji kultury, która konsekwentnie realizuje wytyczane cele.

Na przykładzie kilku wybranych sukcesów chciałabym Państwu przedstawić moją drogę zawodową, którą docenili Państwo w pierwszym etapie konkursu za co serdecznie dziękuję.

W 2014 roku moja praca „Autoportret” znalazła się w gronie najlepszych dyplomów ASP we Wrocławiu. Została zrealizowana z grupą osadzonych z Zakładu Karnego w Wołowie. Od tamtej pory jestem związana z tym miejscem realizując 15 edycję projektu „Stuk - puk otwórz drzwi, czyli otwarci w zamknięciu”. Na moje zaproszenie w Zakładzie Karnym w Wołowie pojawili się artyści z Kolektywu Wykwit, Marta Zabłocka, Magdalena Kreis z programem WRO on Tour, Marcin Dudek z Muzeum Współczesnym Wrocław. Zakład Karny został również zaproszony do dwóch moich autorskich projektów „W jak Wołów - alfabet mojego miasta” słownik miejski w ramach projektu Czytanie Miasta, Europejska Stolica Kultury 2016 oraz „Aktywny Alfabet nie tylko dla najmłodszych” w ramach projektu Kultura Interwencje 2019, Narodowe Centrum Kultury. Od 2016 roku prowadzimy również bloga www.otwarci-w-zamknieciu.blogspot.com  W 2018 roku moja praca na rzecz edukowania osób z ograniczonym dostępem do sztuki została doceniona. Zostałam finalistka 1.edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Jako niezależna animatorka swoje działania realizuję dzięki projektom konkursowym. Piszę wnioski, biorę udział w ogłaszanych konkursach, stawiam na samorozwój. Jedne z moich dotychczasowych sukcesów:

Animator in Residence, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” Warszawa. W ramach działań badałam i definiowałam współczesną instytucję kultury. Efektem mojej pracy był ZIN. Powstał wtedy wizualny symbol chodzącej instytucji kultury, który stworzyła dla mnie Iza Rutkowska.

Rezydencja w Pracowni Komuny Paryskiej 45, Europejska Stolica Kultury 2016, autorski projekt „Odczarować Trójkąt” skierowany do lokalnej społeczności na Przedmieściu Oławskim. Szereg warsztatów, których efektem był ZIN (do ponownego uzupełniania).

W jak Wołów - alfabet mojego miasta, Czytanie miasta, ESK Wrocław 2016. Słownik miejski został zrealizowany z 11 instytucjami, organizacjami z Wołowa.

Dwukrotna zwyciężczyni konkursu „Do sztuki gotowi start” BWA Katowice z projektem „Człowiek, Sztuka, Peryferia”, „Na miasto gotowi, start!”

„Wołowski Recykling Lokalny” projekt artystyczny dla młodzieży i dorosłych zrealizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku. 

„Aktywny alfabet nie tylko dla najmłodszych”, Kultura Interwencje 2019, Narodowe Centrum Kultury. W oparciu o alfabet i historię miasta powstały 3 zestawy edukacyjne.

Zawód artystka - ćwiczenia z pracą, jako jedna z 12 uczestniczek projektu wyłonionych drogą ogólnopolskiego konkursu. W ramach projektu uczestniczyłam w indywidualnym i grupowym procesie art coachingu i wspólnie z pomysłodawczyniami i zaproszonymi ekspertkami opracowały pierwszy w Polsce model wsparcia dla wchodzących na rynek pracy młodych twórczyń. W 2019 roku wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław powołaliśmy do życia pierwszą wrocławską grupę wsparcia „Zawód Artystka”.

W swojej pracy kieruję się nieszablonowym podejściem. Jestem innowatorką w projekcie Generator Innowacji. Sieci wsparcia, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Zaproponowałam i przetestowałam innowację społeczną - narzędzie do komunikacji sąsiedzkiej - „Po sąsiedzku - kieszeń wsparcia”. Do współpracy zaprosiłam Annę Stelmarczyk - Matraj, Wołowski Ośrodek Kultury, Wołowską Spółdzielnię Mieszkaniową. Kieszenie pojawiły się w dwóch w przestrzeni dwóch klatek schodowych, projektowi towarzyszyły działania animacyjne.

Zostałam również zaproszona przez Festiwal MIASTOmove „Sąsiedztwo”. Powstała wtedy wystawa z elementami badawczymi „Ja tu tylko w odwiedzinach”, byłam również uczestniczką debaty „Idea osiedla społecznego. Wczoraj, dziś i jutro”.

W 2019 roku o innowacji opowiadałam w ramach Europejskiego Dnia Sąsiada w Materze (Włochy).

Mój autorski projekt „Wołów - Nowy Jork” realizuję od 2017 roku. Jest to projekt eduakcyjno- artystyczny dla dzieci z Wołowa i Nowego Jorku, które wymieniają się informacjami na wspólnej stronie. To jeden z moich ulubionych sukcesów zawodowych. Mówi o marzeniach, przełamywaniu granic, tożsamości. W 2018 roku dzięki wsparciu konkursowemu AIR WRO #kultura mobilna wyjechałam na trzytygodniową wizytę studyjną do Nowego Jorku. Odwiedziłam 12 renomowanych instytucji przyglądając się współczesnej sztuce i edukacji. Przeprowadziłam szereg warsztatów. Efektem wizyty studyjnej jest instagram z podróży. Na lata 2019/2020 projekt dostał wsparcie w ramach programu „Razem dla Edukacji” Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Dzieci z Wołowa i Nowego Jorku wymieniały się informacjami na temat kultury i sztuki polskiej.

Obecnie pracuję nad publikacją edukacyjną dla dzieci, która jest podsumowaniem trzyletniej pracy.

Dzisiaj, dzięki konkursowi Strefy Kultury Wrocław jestem również animatorką, menadżerką Pracowni Komuny Paryskiej 45 z autorskim projektem „Trójką? W modzie” w ramach, którego przygotowujemy w tym roku niecodzienny pokaz mody. W Pracowni prowadzę również warsztaty „Modna Niedziela”, w oparciu o dzieła z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław.

Zapraszam na moje strony:
kilka przykładowych linków
https://www.facebook.com/otwartyzakladartystyczny/
https://www.facebook.com/pracowniaKP45/
https://www.facebook.com/wolownowyjork/
https://www.instagram.com/wolow_new_york/?hl=pl

http://otwarci-w-zamknieciu.blogspot.com/
http://sieciwsparcia.pl/project/kieszen-wsparcia/
link do filmu https://www.facebook.com/otwartyzakladartystyczny/videos/330183700904074/

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic