Płyty Jowity. Cotygodniowe recenzje nowości (i nie tylko) płytowych!

Z racji słonych cen oryginalnych płyt z nagraniami muzyki klasycznej lub filmowej skompletowanie płytoteki bez oglądania się na koszty stało się dzisiaj przywilejem nielicznych. Mało kto można sobie pozwolić na kupowanie przysłowiowego kota w worku.

„Płyty Jowity” mają więc za zadanie przede wszystkim nie dopuścić, aby taki niepożądany kociak zaczął miauczeć w domu słuchacza RMF Classic.

Oczywiście, jest jeszcze kilka innych powodów, dla których program z recenzjami nowości płytowych ma racje bytu, ale pomoc w kolekcjonowaniu własnej płytoteki wydaje się być najbardziej pożyteczna.

Od ponad dwudziestu lat pisuję recenzje muzyczne do rozmaitych czasopism.

W RMF Classic zależy mi przede wszystkim na dotarciu do słuchaczy słabiej zorientowanych w dziedzinie muzyki. Dlatego często rezygnuję z komentarza, na który mam wielką ochotę jako muzykolog wiedząc, że mogę nim zniechęcić początkującego melomana. Unikam scjentystycznych sformułowań.

Hołduje bowiem zasadzie, iż lepiej pozyskać, jako swojego słuchacza, jednego laika, niż dwóch wytrawnych znawców muzycznych meandrów. Dla tych drugich pisałam recenzje do „Ruchu muzycznego”.

„Płyty Jowity” są dla wszystkich - również dla tych, którzy swoją przygodę z muzyką, inną niż popowa, dopiero rozpoczynają. Stąd bardzo lapidarna formuła programu, zakładająca omówienie jednej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku fonograficznym. Płyta ta nie zawsze jest klasyczna lub filmowa, czasem może być gatunkowo trudna do zdefiniowania. Zawsze jednak powinna ona mieć w sobie coś wyjątkowego, co powoduje, że warto o niej mówić.

Jowita Dziedzic-Golec

Rebekka Bakken i Jej zupełnie niesztampowe podejście do "Last Christmas"! Polecam! :) 

Tak na najnowszym albumie Roberto Alagna śpiewa w duecie ze swoją córeczką Maleną ;) 

Tak Jonas Kaufmann śpiewał "Nessun Dorma" kilka lat temu, ale na najnowszym albumie śpiewa równie pięknie! :)

Pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany Jan Sebastian Bach. 

Nie przegapcie najnowszego albumu zespołu "New Bone" ;)  

Mam wielki sentyment do zespołu KROKE i wielki szacunek do muzyki, którą tworzą. 

Tym razem artyści prezentują album, który powstał na potrzeby spektaklu teatralnego „Rejwach” będącego sceniczną interpretacją książki Mikołaja Grynberga o tym samym tytule.

 Słyszeliście już jak Miloš Karadaglić gra "The Sound Of Silence"? - pięknie! 

Daniel Bloom - mistrz w czarowaniu nastroju! Koniecznie posłuchajcie muzyki do filmu "Słodki koniec dnia"!


Takiej wersji "Pod Papugami" Czesława Niemena raczej nie znacie ;)

Piękna kompozycja, bravo Kortez! ;)


"The Heart" jest też na najnowszym krążku Motion Trio :) Pięknym krążku "Accordion Stories"!

A tego Pana słuchaliśmy niedawno, świetny wokalista ;)

To są emocje... Spróbujcie posłuchać "This Is Me" i nie płakać ze wzruszenia jak Hugh Jackman... Cudowna Keala Settle!

Słodki głos Stacey Kent w "Płytach Jowity":

Utworów z tej płyty słuchaliśmy niedawno. Proszę przyznać, że Dee Dee jest cudowna!!! 

Nowy sezon zaczęliśmy od fantastycznego składaka do "Baby Driver". To był naprawdę "odjazdowy", wakacyjny krążek! :)
Chopin na Wawelu

Chopin… Wiele osób czuje po minionym roku przesyt chopinowskiej tematyki. Ja nie. Może dlatego, że nie sięgałam po wszystkie ukazujące się na rynku albumy z jego nazwiskiem na okładce, starałam się raczej bardzo ostrożnie wybierać w tym prawdziwym gąszczu propozycji.

Rok Chopinowski oficjalnie zakończono Koncertem w Filharmonii Narodowej, podczas którego szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że „Rok Chopinowski w jakimś sensie zamykamy, ale nie kończymy.” Dodał też, że nie był to rok zmarnowany, z czym zdecydowanie się zgadzam. W całym kraju odbyło się bowiem ponad 2600 wydarzeń artystycznych związanych właśnie z Rokiem Chopinowskim, natomiast z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że na świecie imprez takich było ponad 3600. Album, który chcę tym razem polecić też w pewnym sensie wpisał się w obchody rocznicowe, ponieważ jest to materiał zarejestrowany w lipcu 2010 roku, dokładnie 2 lipca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu podczas koncertu inaugurującego III Festiwal „Wawel o zmierzchu”. Festiwal, którego ostatnia edycja poświęcona była oczywiście Chopinowi. Jest to podwójna płyta live (DVD + CD)bardzo ciekawego pianisty młodego pokolenia Alexandra Gavrylyuka, laureata znaczących międzynarodowych konkursów pianistycznych, koncertującego w najbardziej prestiżowych salach całego świata. Nagranie to ma również pewien wymiar historyczny, ponieważ do tej pory nikt nie wykonał i nie nagrał w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest wawelski dziedziniec, obu koncertów Chopina. Pianiście towarzyszyła jedna z najlepszych polskich orkiestr - AUKSO pod batutą Marka Mosia. I chociaż należę do osób, które wyznają zasadę, że muzyka broni się sama a słuchając jej wystarczy zamknąć oczy i ćwiczyć wyobraźnię, to jednak dołączenie w tym przypadku DVD oceniam jako bardzo trafny zabieg. Piękne ujęcia Dziedzińca Arkadowego na tle powoli zapadającego zmierzchu i rozświetlonej nocy naprawdę robią wrażenie, szczególnie w połączeniu z grą Gavrylyuka. Oczywiście żadne nagranie nie zastąpi naszej obecności na tak nastrojowych koncertach i już teraz warto zarezerwować sobie czas, by uczestniczyć w IV edycji „Wawelu o zmierzchu”, jednak zapoznanie się z tym albumem na pewno będzie mieć działanie mocno motywujące.

Wydawnictwo ukazało się nakładem grupy twórczej Castello i jest drugim już nagraniem na żywo podczas festiwalu „Wawel o zmierzchu”.

Jowita Dziedzic-Golec RMF Classic


Sprawdź także:

 • 16:50 Nino Rota Amarcord
 • 16:53 Mel Torme Comin' Home Baby
 • 16:56 Miklos Rozsa Parade of Charioteers
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 341, Sunday, 10 January 2021
 • 1
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 2
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic