Polecamy

"Dla Ciebie śpiewam" - rozmowy na 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Dla Ciebie śpiewam, rozmowy na 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, to album dokumentujący dotychczasowe edycje festiwalu. Zawiera wypowiedzi blisko 60 osób oraz ponad 300 ilustracji ,wśród których znajdują się nigdy nie publikowane zdjęcia archiwalne i wpisy odręczne gwiazd z kroniki festiwalu. Książka, której wydawcą są Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz Gmina Krynica-Zdrój ukazała się pod redakcją Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz oraz według projektu graficznego Adrianny Pulchny.

W książce będącej zbiorem wywiadów, swoimi wspomnieniami z festiwalu w Krynicy dzielą się największe gwiazdy m.in.:  Delfina Ambroziak,  Grażyna Brodzińska, Iwona Hossa,  Leopold Kozłowski-Kleinman, Adam Kruszewski, Tomasz Kuk,  Leszek Możdżer, Wiesław Ochman, Katarzyna Oleś-Blacha,  Ewa Podleś, Wanda Polańska, Artur Ruciński, Elżbieta Szmytka, Krystyna Szostek-Radkowa, Romuald Tesarowicz,  Małgorzata Walewska, Roman Węgrzyn, Joanna Woś, Bożena Zawiślak -Dolny, Adam Zdunikowski, Janusz Żełobowski.

„Pomysł powstania książki-albumu na 50. jubileuszowy festiwal zrodził się w zeszłym roku, w gronie realizatorów 49. edycji. Chodziło przede wszystkim o to, aby podsumować dotychczasowe festiwale, przypomnieć tych, którym impreza wiele zawdzięcza, opowiedzieć o najciekawszych wydarzeniach, przywrócić atmosferę tamtych lat. Najlepszym sposobem na to wydawały się wywiady z tymi, którzy byli lub są związani z festiwalem.  Ale jak tu wybrać rozmówców spośród tysięcy osób, które przewinęły się przez festiwalowe edycje? Nie było to łatwe. Trzeba było sięgnąć po dawne i obecne gwiazdy, po tych, którzy tu debiutowali lub przyjeżdżali już jako sławy. Nie mogło tu zabraknąć tych, którzy na festiwalu bywali sporadycznie i tych, którzy mają za sobą kilkanaście edycji. Warto było pokazać artystów opery, operetki i musicalu,  jak również  piosenki. Nie wolno było też zapominać o wielkiej rzeszy przedstawicieli wszelakich zawodów pracujących przy festiwalu, a także o widzach, których entuzjazm tworzył niezwykły klimat wokół imprezy.

I tak oto powstała książka, bardzo emocjonalna, będąca pamięcią m.in. śpiewaków, piosenkarzy, dyrygentów, instrumentalistów, jurorów, organizatorów, dziennikarzy, krytyków muzycznych i publiczności. Ponadto do książki zostały dołączone cztery wywiady archiwalne, publikowane wiele lat wcześniej z tymi, których dzisiaj już nie ma wśród nas, a o których krynicki festiwal nigdy nie zapomni. Są to rozmowy z Janem Kiepurą, z Martą  Eggerth, Stefanem Półchłopkiem i Bogusławem Kaczyńskim. Uzupełnione o specjalnie przeprowadzone rozmowy  z synami Jana Kiepury a także z synem twórcy festiwalu, Aleksandrem Półchłopkiem otwierają  album. Kluczem do ułożenia kolejności pozostałych wywiadów stał się czas, moment, w którym po raz pierwszy rozmówcy pojawili się na festiwalu w Krynicy” – pisze we wstępnie Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, redaktor publikacji.

Album ma także serię bibliofilską. Specjalnie na 50. festiwal zostało wydanych 50 egzemplarzy numerowanych, w twardej okładce, z zakładkami, kalkami, na których publikowane są rysunki. Każdy z egzemplarzy z tej serii został ozdobiony kryształkami Swarovsky’ ego o nazwie Xilion Rose Crystal oraz  zapakowany w pudełko.

Od grudnia 2016 roku album dostępny m.in. w księgarni muzycznej Kurant w Krakowie, Rynek Główny 36.

 • 10:10 Seth MacFarlane, Irving Berlin Let’s Face the Music and Dance
 • 10:13 Ludovic Bource Fantaisie d'Amour
 • 10:16 Bill Conti North And South - Main Title
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 321, Sunday, 31 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic