Piękna barwa, połysk i przezroczystość, a także wysoki współczynnik załamywania światła wyróżniają kamienie szlachetne spośród innych minerałów. O ich wartości decydują przede wszystkim rzadkie występowanie i trwałość. Cena kamieni zależy także od wielkości, barwy, czystości i poprawności wykonania szlifu. Piękno biżuterii dawnej wzrasta w miarę doboru kamieni szlachetnych - to one w oprawie ze złota czy platyny wychodząc spod rąk mistrza były dokończonym dziełem sztuki.
Obecnie na rynku antykwarycznym najbardziej poszukiwanymi kamieniami kolorowymi są rubiny i szmaragdy, występujące najczęściej w biżuterii w stylu art déco czy dziewiętnastowiecznej biżuterii rosyjskiej. Często spotykanym kamieniem jest szafir, ale tu o wyborze decyduje także kolor minerału – dużym popytem cieszy się chabrowy. Zainteresowanie wzbudza również jasny szafir cejloński, w Polsce jeszcze niedoceniany. Natomiast najbardziej cenionym minerałem wchodzącym w skład szeroko rozpowszechnionej na całym świecie grupy kwarców – najwytworniejszym i uważanym za najpiękniejszy – jest ametyst. Ametystów najchętniej używano w zdobnictwie XIX w., wówczas występowały rzadko, osiągały zawrotne ceny i oprawiano je w drogi kruszec. W biedermeierze minerały te były stosowane szczególnie do wyrobu brosz, kolczyków i naszyjników oraz bransoletek. Biżuteria o czystych cechach stylu art déco nie jest często spotykana, jednak znajdują się wyjątkowe egzemplarze oprawione w platynę i dekorowane niezliczoną ilością diamentów.
Oprócz kamieni szlachetnych, pereł i bursztynu, duże znaczenie w jubilerstwie ma koral. Nazywany kwiatem morza symbolizuje bogactwo, siłę i wysoki status społeczny. W przeszłości korale przeżywały zarówno okresy świetności, jak i zapomnienia. Obecnie wyroby z nich są atrakcyjnymi ozdobami w Europie, a ostatnio także na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Japonii. Na aukcji w DESIE Unicum licytować będzie można piękny naszyjnik składający się z czterech sznurów korali dekorowanych ozdobnym zapięciem, oraz trzy dziewiętnastowieczne bransolety powstałe w Niemczech.
Aukcja biżuterii odbędzie się 8 kwietnia o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawę aukcyjną można oglądać w Galerii Marszałkowska od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16.
Patronem medialnym Aukcji jest RMF classic.
Mecenasem Aukcji jest PKN ORLEN.
DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.
Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.
Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl