Wrażliwa artystka
Tamara Łempicka (1898–1980) – nazywana baronową z pędzlem – wykreowała wizerunek nowoczesnej i niezależnej kobiety sukcesu, dzięki któremu stała się ikoną swoich czasów, a jej nazwisko stało się rozpoznawalne zarówno na Starym Kontynencie, jak i w krajach obu Ameryk. Artystka przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie, choć zarówno sama data, jak i miejsce jej narodzin do dziś budzą wątpliwości. Wiadomo, że lata dzieciństwa spędziła w luksusie, a rodzice obracali się w towarzystwie zamożnych rodów carskiej Rosji. Jako młoda dama pobierała nauki na pensji dla dziewcząt w Lozannie, skąd często wyjeżdżała do Polski, Francji oraz Włoch. Podróże do europejskich stolic przyczyniły się do poznania kultur innych krajów i uwrażliwiły Tamarę na sztukę wielkich mistrzów. To właśnie wizyty w zagranicznych muzeach miały wpływ na późniejszą twórczość artystki.
Wybitna malarka
Już jako młoda dziewczyna wykazywała niezwykły talent plastyczny, szybko osiągając biegłość w rysunku i akwareli. W wieku dwudziestu kilku lat dała się poznać światu jako jedna z najważniejszych przedstawicielek malarstwa epoki art déco, charakteryzującego się klasycyzującym zgeometryzowaniem oraz dążeniem do syntetycznego ujmowania form. W Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. Jak sama podkreślała, w malarstwie najważniejsze było dla niej zawarte w dziele hellenistyczne pojęcie piękna, a tym samym ład, harmonia, proporcja i rytm. Łempicka przez całe życie pozostała wierna klasycznym ideałom, mimo zmian stylów oraz eksperymentowania z materiałem, techniką, formą oraz tematem.
Podróżniczka
Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie.
Mimo że przyszło jej żyć w burzliwych czasach politycznych oraz społeczno-kulturowych przemian, jej niesłabnąca determinacja i potrzeba osiągnięcia sukcesu przyczyniły się do stworzenia własnej legendy. Tamara Łempicka wykreowała postać artystki wszechczasów, a umiejętne manipulowanie faktami ze swojego życia w połączeniu z elegancją i wrodzonym wdziękiem sprawiły, że potrafiła oczarować każdego, kto pojawił się na jej drodze. Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” jest zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Na wystawie prezentowanych będzie 60 prac Tamary Łempickiej, w tym obrazy, rysunki i grafiki, uzupełnione o memorabilia. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz maszyn – mają przybliżyć Państwu niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace z muzeów francuskich: Centre Pompidou, Paris, Musée national d'art moderne - Centre de creation Industrielle, MUDO-Musée de l'Oise, Musée d’art modern André Malraux Le Havre, Musée d’arts de Nantes, Musée des beaux-arts, Orléans, Musée d'art moderne et contemporain de Saint-Etienne Métropole, Musée d'art et d'histoire Paul Eluard, Saint-Denis, uzupełnione o prace pochodzące z instytucji polskich: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych: kolekcja Henryka Bury, kolekcja Valeriego Jerlitsyna, automuzeum Rodziny Pedów, kolekcja Marka Roeflera/Villa la Fleur, kolekcja Mariusza Żyły.
Doceniona kobieta
W 1929 roku Tamarę Łempicką zaproszono do udziału w Powszechnej Wystawie Krajowej odbywającej się w Poznaniu z okazji dziesięciolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie artystka zaprezentowała obraz „Pierwsza komunia”, do którego pozowała jej córka Kizzete. Za swoje dzieło Tamara otrzymała brązowy medal.
Tamara Łempicka "Pierwsza komunia"
Żródło: informacja prasowa