Lato Teatralne Sopot 2022!

Sopot oferuje wiele możliwości spędzania czasu – plażowanie czy spacery po molo to tylko część z nich! Liczne restauracje serwują potrawy kuchni niemal całego świata. To jednak posiłki dla ciała. Co zaś ze strawą duchową? Tę w najlepszym gatunku serwuje Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Lato Teatralne Sopot 2022!

W lipcu i sierpniu odbywa się tam bowie Sprzedaż biletów właśnie ruszyła, choć samo Lato rozpocznie się 07 lipca. To wtedy zaprezentowany zostanie spektakl Strefa Zero, w reżyserii dyrektora Teatru Atelier  - André Hübnera-Ochodlo. Sopocka premiera odbędzie się 10 lipca. Poprzedzą ją jednak pokazy przedpremierowe. Wcześniej przedstawienie prezentowane było na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i spotkało się z niezwykle przychylnym przyjęciem krytyków i publiczności!  Strefa Zero to tekst znakomitego amerykańskiego dramatopisarza Neila LaBute’a. Akcja spektaklu rozgrywa się w Nowym Jorku, niecałą dobę po ataku terrorystycznym na WTC. To apokaliptyczne wydarzenie jest tłem do opowiedzenia o intymnej i skomplikowanej relacji łączącej bohaterów. Jak podkreśla sam autor: „Nie jest to sztuka o terroryzmie i polityce, a bardziej o wojnie, którą prowadzimy z tymi, których podobno kochamy”. W obsadzie zobaczymy dwoje wspaniałych aktorów – Teresę Dzielską i Adama Machalicę!  

Strefa Zero to jednak dopiero początek! Jak deklaruje rzecznik teatru – Adam Szulc - w tym sezonie w Teatrze Atelier będzie jak u Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie już tylko narastać. Tegoroczny repertuar Lata Teatralnego Sopot jest bowiem nie tylko pełen ciekawych wydarzeń, ale i jest szalenie zróżnicowany. Każdy znajdzie więc w nim coś ciekawego dla siebie!

Miłośników teatru dramatycznego zachwycą z pewnością dwa wspaniałe monodramy Ewy Błaszczyk. Ta niekwestionowana gwiazda sceny 12 lipca zaprezentuje spektakl Oriana Fallaci – Chwila, w której umarłam. To historia jednej z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki. Dzień później zaś w spektaklu Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą poznamy zaś losy fikcyjnej, żydowskiej divy operowej. Miłośnicy talentu Ewy Błaszczyk będą mogli wybrać się też dwukrotnie (14 i 15 lipca) na jej recital Pozwól mi spróbować jeszcze raz, składający się z piosenek napisanych przez najwybitniejszych polskich i światowych artystów.

17 lipca rozpoczną się zaś Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. Będzie to nie tylko okazja, by wybrać się na koncerty gwiazd wykonujących repertuar koncentrujący się wokół tej niezwykle fascynującej kultury. Na sopockiej scenie wystąpią artyści niemal z całego świata – od Polski, przez Niemcy, Austrię, aż po… Chile! Ciekawą formą spędzania czasu będą też bezpłatne warsztaty. Ich uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki języka hebrajskiego czy też poznać podstawy tańca izraelskiego. Niewątpliwą gratką będą też warsztaty Jidyszkajt, które wprowadzą w świat kultury i religii żydowskiej. Pierwszy dzień poświęcony będzie językowi jidysz. Uczestnicy poznają podstawowe zwroty, ciekawe słówka oraz kilka piosenek w tym języku, a także będą mogli nauczyć się zapisywać swoje imię w alfabecie jidysz. Drugiego dnia tematem przewodnim będą religia i zwyczaje. Będzie to opowieść o żydowskich świętach i dniu codziennym. Niezwykle charyzmatyczna prowadząca chętnie odpowie też na ewentualne pytania.

Podczas tegorocznego Lata Teatralnego Sopot 2022 wystąpią także między innymi: Hanna Banaszak, Katarzyna Groniec czy Magda Umer. Będziemy również hucznie obchodzili 50. lecie pracy artystycznej naszego przyjaciela, wybitnego kompozytora i reżysera - Jerzego Satanowskiego, który nie tylko objął pieczę nad konkursem na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, ale i stworzył wspaniały koncert „Mumiosiecka”, który łączy na scenie laureatów nagrody publiczności dziesięciu edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” z zespołem Teatru Mumio. – podkreśla Adam Szulc

Warto więc choć jeden wieczór spędzić w teatrze przy sopockiej plaży! To jedyne takie miejsce w Polsce! Z doświadczenia wiemy, że każdy, kto choć raz przestąpi próg Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, zostawia tam swoje serce i z utęsknieniem wyczekuje okazji, by móc spędzić tam kolejny wieczór na kulturalnej uczcie.  

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic