Wspólne brzmienia: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & magia kabaretu

Po raz trzeci Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zaprasza na koncert w ramach “Wspólnych Brzmień”! Tegoroczna edycja znów zapowiada się wyjątkowo – Trzy Formy Sztuki na Trzecie Urodziny projektu. Na scenie Opery na Zamku pojawią się wybitni artyści reprezentujący pozornie odległe światy, które będą przenikać się tworząc oryginalne, niepowtarzalne rozwiązania muzyczne. Gościem tegorocznej edycji będzie kabaret o wyszukanym, ale lekkim poczuciu humoru, czyli po prostu: kabaret najwyższych lotów. W roli głównej wystąpi najzabawniejszy i najbardziej rozpoznawalny kwartet smyczkowy w Polsce – Grupa MoCarta. Towarzyszyć mu będzie nietuzinkowy, minimalistyczny artysta – Ireneusz Krosny, w którego prezentacjach króluje ruch i… cisza. Wreszcie, usłyszeć będzie można energetyczny, znany i lubiany, pełniący rolę gospodarzy – Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dowództwem Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Całość poprowadzi wspaniały, charyzmatyczny szczeciński aktor – Michał Janicki.

Szczecin
10 października 2016 r.


Zestawienie muzyki chóralnej z kabaretem w pierwszej chwili nie wydaje się dobrym pomysłem. Właśnie dlatego dyrygentka i chórzyści Akademii Morskiej, specjaliści od niecodzienności, wpadli na pomysł, aby te dwie odległe dziedziny sztuki połączyć w całość. Eksperymentalne brzmienia, ruch sceniczny i humor to trzy czynniki, które zapewnią niezapomniane wrażenia wszystkim widzom. Z pewnością będzie to uczta nie tylko dla pasjonatów muzyki chóralnej i klasycznej, ale dla wszystkich, którzy poszukują niecodziennych doznań artystycznych.
 
Poprzednie edycje projektu to wspólne brzmienia z jazzem w 2014 r. (gośćmi chóru byli Kuba Badach wraz z instrumentalistami i Jola Szczepaniak) oraz festiwal muzyki latynoamerykańskiej (2015 r.), który ściągnął do Szczecina ponad 200 artystów z Ekwadoru, Puerto Rico, Kuby i Chile.

Projekt jest realizowany we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie i współfinansowany przez Województwo Zachodniopomorskie oraz Miasto Szczecin.

10 października 2016 r., godz. 19.00, Opera na Zamku w Szczecinie. Bilety w cenie 40-60 zł do nabycia w kasie i na stronie Opery oraz na portalu biletyna.pl.



Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy o ambicjach kabaretu muzycznego. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi. Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk. Wspólną działalność w nieco innym składzie muzycy rozpoczęli w 1995. Wtedy to z Grupą MoCarta występował tragicznie zmarły w 2000 roku wiolonczelista Artur Renion. Początkowo współpracowali z telewizją Canal+ prezentując krótkie 2-3 minutowe żarty muzyczne. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów PaKa 97. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. Mozart wiecznie żywy. Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową, nagrywa płyty, występuje w radiu i telewizji. „Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi” – tak o grupie mówił Artur Renion.

Ireneusz Krosny tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność, własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. „Chicago Reader”, uzasadniając przyznanie wyróżnienia właśnie Ireneuszowi Krosny napisał: "Świeży, śmieszny, nie można mu się oprzeć.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej miasta i regionu już prawie 13 lat. Z niewielkiego zespołu o profilu marynistycznym, chór stał się nieomal siedemdziesięcioosobową, wyjątkową grupą entuzjastów różnych gatunków muzyki sięgającą po najwyższe trofea na konkursach chóralnych. Sam zespół, jak i jego repertuar, jest niezwykle barwny i różnorodny. Zawiera zarówno klasyczną literaturę chóralną, jak i muzykę popularną w oryginalnych aranżacjach. Poprzez utwory rozrywkowe, które charakteryzuje subtelna i dowcipna choreografia, uzdolnieni, młodzi artyści przełamują klasyczny stereotyp postrzegania chóru, wywołując u każdego słuchacza uśmiech i gwarantując niezapomniane wrażenia.