ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Samotność wykluczonego wędrowca

W dniach 10–16 lipca 2025 roku odbędzie się trzecia edycja Baltic Opera Festival – jednego z najważniejszych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Festiwal powraca do Opery Leśnej w Sopocie oraz przestrzeni Gdańska z nową siłą artystyczną i tematem, który mocno rezonuje ze współczesnością: samotność, wykluczenie i kondycja jednostki w niepewnym świecie.

Zainicjowany przez światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego, Baltic Opera Festival to projekt, który przywrócił operę na scenę Opery Leśnej w Sopocie – miejsca o niezwykłej historii, akustyce i aurze, stworzonego w 1909 roku jako Teatr Natury. Dziś, dzięki wizji Koniecznego – i Operze Bałtyckiej w Gdańsku – to właśnie tutaj rodzą się inscenizacje,  na długo zostają w pamięci. Od 2023 roku wydarzenie rozwija się dynamicznie, przyciągając zarówno międzynarodowe gwiazdy sceny operowej, jak i publiczność poszukująca głębokich artystycznych przeżyć. To właśnie tam, w otoczeniu drzew i naturalnej akustyki, opera nabiera głębi, a emocje wybrzmiewają silniej niż gdziekolwiek indziej. U podstaw i praprzyczyn Baltic Opera Festival leży moje marzenie o wykorzystaniu w pełni wspaniałych możliwości i światowego poziomu niezwykłego obiektu, jakim jest powołana do życia w 1909 roku Opera Leśna w Sopocie – mówi Tomasz Konieczny. – Opera Leśna jako obiekt jest absolutnie wyjątkowa i powinniśmy się nią chwalić na całym świecie – podkreśla artysta.

Festiwal kierowany jest do szerokiej publiczności – od wiernych melomanów, po osoby, które dopiero zaczynają swoja przygodę z opera. Zjawiskowa Opera Leśna, industrialna 100cznia, gotyckie wnętrza Gdańska – wszystko to tworzy unikalne tło dla przeżyć, których nie daje żadna inna scena operowa. Od pierwszej edycji team zarządzający nie uległ zmianom i tworzą go: Tomasz Konieczny – dyrektor artystyczny, Rafał Kokot – dyrektor Festiwalu, Paweł Marzec – dyrektor ds. organizacji pracy artystycznej i impresariatu, a nad całością działań formalnych czuwa organizator wydarzenia – Opera Bałtycka w Gdańsku, kierowana przez Romualda Wiczę-Pokojskiego.

III edycja Baltic Opera Festival odbędzie się w dniach 10–16 lipca 2025 roku. Tegoroczna odsłona festiwalu podejmuje temat wykluczenia i samotności jednostki, stawiając pytania o tożsamość, lek, przynależność oraz współczesne zagrożenia cywilizacyjne. W programie znalazły się arcydzieła klasyki i współczesności, interpretowane przez wybitnych artystów światowej sceny operowej.

Rok 2025 to czas narastających napiec i niepewności – zarówno w wymiarze geopolitycznym, jak i ekologicznym. W obliczu trwającej za wschodnia granica bratobójczej wojny, konfliktów w strategicznych regionach świata – takich jak Strefa Gazy – oraz postępującej technologizacji życia i izolacji człowieka, nie sposób nie zadać pytania o miejsce jednostki we współczesnym świecie. Artyści i realizatorzy tegorocznej edycji podejmują refleksje nad samotnością, kruchością egzystencji i przyszłością naszej cywilizacji w obliczu wyczerpywania zasobów planety.

Festiwal powinien się rozwijać i ma tylko wtedy sens, jeżeli prezentuje różnorodność, rozmaite aspekty tego naszego życia muzycznego oraz rozmaite tytuły – mówi Tomasz Konieczny. – Głośno pytamy: Dokąd zmierzasz Człowieku? Dokąd zmierzasz Ziemio?

W tym roku podczas Baltic Opera Festiwal pojawia się wielkie nazwiska, takie jak: Lothar Zagrosek, Jennifer Holloway, Bassem Akiki, Olga Bezsmertna, Adrian Eröd, Matthias Goerne, Danuta Stenka i Rafał Siwek.

Bilety w kasie Opery Bałtyckiej oraz na www.balticoperafestival.pl. Do nabycia także karnety na   wydarzenia prezentowane w Operze Leśnej w Sopocie.

 

PROGRAM

11 i 13 lipca 2025, 21.00
Richard Strauss, Salome / Opera Leśna w Sopocie

To biblijna opowieść o samotności i zagubieniu głównej bohaterki, z Jennifer Holloway w roli tytułowej i Lotharem Zagroskiem na czele Sinfonii Varsovii. Spektakl pokazany zostanie na scenie Opery Leśnej. Autorem koncepcji inscenizacyjnej jest Tomasz Konieczny, spektakl wyreżyseruje Romuald Wicza – Pokojski. Autorem scenografii będzie Boris Kudlicka.

 

12 lipca 2025, 21.00
Krzysztof Penderecki, Pasja wg sw. Łukasza / Opera Leśna w Sopocie

To opowieść o samotnym proroku, Chrystusie. Po raz pierwszy Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego zostanie zaprezentowane w przestrzeni Opery Leśnej w Sopocie, jako oratorium performatywne, wzbogacone o kreacje sceniczna. Realizatorzy: Bassem Akiki (kierownictwo muzyczne), Barbara Wiśniewska (reżyseria), w partii solistów: Olga Bezsmertna, Adrian Eröd i Matthias Goerne (baryton).

 

10 lipca 2025, 19.00
Schubert/Müller/Baczyński, Podróż Zimowa / Winterreise / 100cznia.pl w Gdańsku

To powieść o samotnej wędrówce podmiotu lirycznego, inspirowana również poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginał w tragicznych okolicznościach podczas Powstania Warszawskiego. Wykonawcy: Łukasz Konieczny (śpiew), Borys Randzio (taniec), Nikolaus Rexroth (fortepian).

 

12 lipca 2025, 17.00
Alek Nowak Głos potwora / Opera Bałtycka, Gdańsk

Opera inspirowana Europa, Europa Sallego Perela i Agnieszki Holland. Nowa kompozycja Alka Nowaka, w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, z librettem Roberta Bolesto i pod batuta Yaroslava Shemeta.

 

15 lipca 2025, 19.00
Łukasz Godyla Wolô Bòskô / Opera Bałtycka, Gdańsk

Inscenizowany koncert pieśni kaszubskich, spektakl z Danuta Stenka, Damianem Wilma i muzyka Łukasza Godyli.

 

16 lipca 2025, 19.00
Koncert Mistrzów i Uczniów / Centrum św. Jana, Gdańsk

Finałowy koncert z udziałem Olgi Bezsmertnej, Rafała Siwka i uczestników międzynarodowych masterclass.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic