Lament Świętokrzyski - koncert

Koncert odbędzie się 15 września 2017 roku w kościele pokamedulskim pod wezwaniem bł. Edwarda Detkensa w Lasku Bielańskim w Warszawie o godzinie 19:00.

Warszawa
15.09.2017


Lament Świętokrzyski to największe obok Bogurodzicy arcydzieło liryki polskiego średniowiecza. Dzieło to jest częścią zbioru Pieśni Łysogórskich, którego nazwa pochodzi od Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich gdzie znajdował się klasztor Benedyktynów. To właśnie w bibliotece klasztornej ów zbiór był przechowywany. Został spisany w latach 1471-1493 przez Andrzeja ze Słupi przeora Benedyktynów na Świętym Krzyżu. Niestety do naszych czasów nie zachował się manuskrypt Pieśni Łysogórskich. Przypuszcza się, iż Lament mógł być częścią większego misterium.

Autorzy scenariusza Jan Tarnawski oraz Marcin Majewski podjęli próbę wskrzeszenia Lamentu w formie spektaklu muzycznego, opierając się na większych fragmentach tego wyjątkowego tekstu. Wybierając kompozytora nie mieli wątpliwości, że ma to być właśnie Michał Lorenc. Wybór artystów także nie był przypadkowy.

Lament przykuwa uwagę artyzmem języka i głęboką emocjonalnością zawartą w tekście, to w głównej mierze wpłynęło na charakter spektaklu. Emocje zawarte w muzyce w swoisty sposób potęgują przekaz zawarty w tekście, wywołując u słuchacza bardzo często skrywane uczucia jakim są wzruszenie, współczucie. Tytułowy Lament poprzedzi introdukcja, której kompozytorami są: Marcin Majewski oraz Łukasz Mazur.

Muzyka:
Michał Lorenc

Wykonawcy:
DesOrient,
Schola Gregoriana Silesiensis,
Ilona Sojda
Radosław Pachołek
Łukasz Mazur

Organizacja:
Fundacja Surge Propera
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp wolny.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic