Klasyka i jazz pod gwiazdami w planetarium Centrum Nauki Kopernik

Przekonanie, że światy muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dla starożytnych Greków wszechświat był synonimem ładu i harmonii. Pitagoras szukał w kosmosie muzyki sfer. Johannes Kepler odnalazł w ruchach planet rzeczywistą harmonię. Jak połączenie jazzu, muzyki klasycznej i rozgwieżdżonego nieba wpłynie na nas? Koniecznie trzeba się przekonać! Zapraszamy na niezwykłe koncerty, podczas których nie tylko posłuchamy dobrze znanych standardów, ale także będziemy świadkami prawdziwych jam sessions.

Warszawa


W Niebie Kopernika improwizacja wykracza poza sferę dźwięków. Muzyków inspirują otaczające ich widoki gwiezdnych konstelacji i najodleglejszych zakątków wszechświata, a ich gra nadaje rytm prezentowanym na żywo projekcjom. Obrazy i dźwięki przenikają się, dopełniają i tworzą jedność. Może w ten sposób docieramy do serca Keplerowskiej harmonii?

Koncerty pod gwiazdami - Melomanów i miłośników astronomii zapraszamy do planetarium Niebo Kopernika na wyjątkowe „Koncerty pod gwiazdami”. W każdy piątek o godzinie 19.00 odbywa się koncert muzyki klasycznej lub współczesnej, wzbogacony o projekcje wyświetlane na kopule planetarium. To niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać koncertu muzyki klasycznej pod gwiazdami i uświadomić sobie „muzyczność” nieba i „niebiańskie” pochodzenie muzyki.

Orbita jazzu – Lubisz jazz i improwizację? Raz w miesiącu wyniesiemy Cię na „Orbitę jazzu”, koncerty podczas których usłyszysz zarówno znane standardy, jak i prawdziwe kosmiczne improwizacje w duchu fussion czy awangardy. Koncertom towarzyszą wizualizacje nieba na kopule planetarium. Obrazy nieba, kosmosu oraz najodleglejszych zakątków Wszechświata stają się inspiracją dla wykonawców, którzy tworzą dla nich muzyczną ilustrację w czasie realnym. Motywy kosmiczne generują dźwięki różnych instrumentów, ale i sami muzycy wpływają również na to, co widzowie mogą zaobserwować na ekranie. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!

Więcej informacji oraz bilety na stronie http://niebokopernika.pl/koncerty/

Najbliższe koncerty pod gwiazdami:
22 lipca, 12 i 19 sierpnia – Muzyka polsko-japońska - Emiko Hasegawa
29 lipca i 5 sierpnia – Cztery pory kosmosu - Gustaw Ciężarek
26 sierpnia, 2 września i 23 września – Chopin na dobry wieczór - Maria Gabryś

Najbliższe koncerty Orbity Jazzu:
19 sierpnia – Planetango - Paweł Gusnar i Rafał Grząka

Kolejne koncerty:
13.01
20.01
27.01

13, 20 i 27 stycznia, 3 lutego 2017 – Barwy muzyki, barwy Wszechświata

Występuje: Aleksandra Hurkała - fortepian

Myli się ten, kto uważa, że mazurki były królestwem jedynie Fryderyka Chopina. Niektóre jego miniatury wkraczają w późną konwencję gatunku i stają się inspiracją dla kompozytorów z przełomu wieków – Juliusza Janothy, Romana Statkowskiego czy Raula Koczalskiego. Również w muzyce Mikołaja Konstantego Ciurlionis „wybrzmiewa” od czasu do czasu Chopin. Twórczość tego litewskiego kompozytora jest pod pewnym względem unikatowa. M. Ciurlionis zajmował się również malarstwem – stąd obecna w kompozycjach próba „połączenia” obu dziedzin sztuki. Klarownym przykładem są preludia i nokturny, w których współbrzmienia zyskują niemal konkretne kolory.

Program:
Mikołaj K. Ciurlionis:
Nokturn cis-moll VL 183
Preludium Des-dur VL 187 „Pastorale”
Preludium a-moll VL 175 „Mirage”
Preludium h-moll VL 182
Juliusz Janotha:
Mazurek op. 1 nr 1
Roman Statkowski:
Mazurek op. 2 nr 1
Raul Koczalski:
Mazurek op. 60
Fryderyk Chopin:
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Nokturn cis-moll op. posth.
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Berceuse Des-dur op. 57
Haxameron Var. 6
Preludium Des-dur op. 28 nr 15

Aleksandra Hurkała – naukę gry rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego. Artystka brała udział w licznych kursach pianistycznych u wybitnych instrumentalistów takich jak: Kevin Kenner, Viera Nosina, Aleksandra Zvirblyte, Monika Sikorska-Wojtacha. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie (2012), I nagrody na International Master for Music Teachers w Warszawie (2014), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kopenhadze (2014), nagrody „Indywidualność Muzyczna Forum” w Sanoku (2013). Aleksandra Hurkała jest prócz tego laureatką Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016”. Prawykonała Sonatę op. 1 Witolda Lutosławskiego oraz „Wielką Sonatę” op. 8 Franciszka Lessla. Współpracowała również z kwartetem Lwowskiej Akademii Muzycznej wykonując koncerty J. S. Bacha w Polsce i za granicą. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym i współorganizuje cykl „Koncert 5-kultur”

Więcej informacji oraz bilety na stronie planetarium.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic