ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Wawel jakiego nie znacie - poznajcie ciekawe i nieznane powszechnie fakty o Wawelu!

Wawel to miejsce, które chce odwiedzić każdy! Jest znany bardziej od warszawskiej syrenki czy choćby kopalni soli w Wieliczce. Nic dziwnego, ponieważ skrywa on wiele tajemnic oraz faktów, które nie dane jest poznać wszystkim. Krakowski Wawel to jedno właśnie z takich miejsc, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Co więc warto wiedzieć o słynnym wzgórzu w Krakowie?

Skarbnica nie tylko narodowa, ale i energetyczna...?

Zwykle określeniem "czy wiesz, że...?" rozpoczyna się większość informacji, które odmieniają życie niejednej osoby lub też powiększają jej wiedzę. Wawel jednak to zabytek, który nie zasługuje na takie rozpoczęcie. Dlaczego? To proste - miejsce to jest dla każdego Polaka swoistą skarbnicą kultury narodowej, źródłem, które pozwala czerpać fakty historyczne, a nawet... jednym z siedmiu filarów energetycznych na całej Ziemi. Otóż, choć w naszym kraju nie jest to wiedza powszechna, Hindusi przybywający do Polski bardzo często odwiedzają właśnie Wawel. Jak przyznają pracownicy Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, turyści często proszą, aby zostawić ich samych na chwilę w trakcie zwiedzania zamku. Na pytanie o szczegóły swoich praktyk, odpowiadają, że to miejsce jest dla nich święte. Inni uchylają nieco więcej rąbka tajemnicy - gdzieś w czeluściach murów znajduje się... święty kamień.

Co więcej, wielu wybitnych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego zdaje się potwierdzać, że "czakra wawelska" naprawdę istnieje, a sam Wawel jest pewnego rodzaju źródłem energetycznym.

Wąwel, Wąwał czy... Babel?

Niezbyt znanym faktem jest również sama etymologia słowa "Wawel". Szacuje się, że pierwotnie wzgórze nosiło nazwę wądół, wąwał, a nawet wąwel. Słowa te pochodzą od licznych jaskiń i krasowego charakteru wapieni. Inni uważają, że "Wawel" pochodzi od Wøwel, co fonetycznie ma wydźwięk litery "ą". Oprócz tego, nazwa mogła oznaczać "wyniosłość wśród mokradeł" znajdujących się wokół wzgórza lub też z "miejsca obwarowanego". Ciekawostką jest, że obecne określenie pochodzi od Babel, olbrzymiej budowli, którą - według Księgi Rodzaju - wznoszono jako znak niemożliwych dokonań ludzi i próby zrównania się z Bogiem.

Ikonografia z Wawelem w tle


 
Choć legendę o smoku zna z dzieciństwa każdy, to z pewnością nie wszyscy słyszeli o tym, że wizerunek Wawelu został w trakcie okupacji niemieckiej umieszczony na banknotach dwudziestozłotowych. Emitował je w tamtych czasach Bank Emisyjny w Polsce.

Odwiedź nie tylko Smoczą Jamę!

Wawel to miejsce, które najczęściej kojarzy się z legendarnym smokiem albo okazałym zamkiem. Nie wszyscy turyści jednak wiedzą, że zwiedzić można o wiele więcej, niż tylko Smocza Jama lub postawiony przed nią pomnik smoka ziejącego ogniem. Każdy, kto ma ochotę zgłębić wnętrza (bądź lochy) Wawelu, może wybrać się do komnat królewskich, dostępnych na parterze i drugim piętrze Zamku Królewskiego. Oprócz tego, do dyspozycji turystów udostępniona jest Sala Poselska, której strop został ozdobiony rzeźbionymi "głowami wawelskimi" oraz Sala Senatorska. Dla ciekawskich, oferowane są też prywatne apartamenty królów, zbrojownia oraz skarbiec koronny. W katedrze z kolei znajduje się Krypta Wieszczów Narodowych, groby królów i dzwon Zygmunta. Niektórzy z całą pewnością będą zainteresowani Wawelem Zaginionym! Co to takiego? To rezerwat archeologiczny ze zrekonstruowaną Rotundą Najświętszej Marii Panny.


 
Jak więc widać, Wawel to miejsce magiczne, które kryje wiele ciekawych miejsc. Wiążą się z nim również nieznane każdemu fakty. To zaś sprawia, że staje się on jeszcze bardziej interesujący. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę na Wawel bilety dostępne są online oraz w kasach na Wzgórzu Wawelskim. Wśród nich znaleźć można między innymi bilety na Wawel Zaginiony, Sztukę Wschodu czy Prywatne Apartamenty Królewskie.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic