ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Diety kierowców krajowych i międzynarodowych - struktura wynagrodzenia w transporcie drogowym

Rozliczenie czasu pracy i wynagrodzenia kierowcy, nie jest łatwe ze względu na specyfikę tego zawodu. Podstawą wyliczeń jest prawidłowo sporządzona ewidencja czasu pracy. Jak kształtuje się struktura wynagrodzenia w transporcie drogowym?

Składniki wynagrodzenia kierowcy
Na pensję kierowcy składa się wynagrodzenie podstawowe, diety, ryczałty noclegowe, godziny nadliczbowe, godziny pracy w niedzielę i święta, dyżury, dodatki za pracę w porze nocnej, premie, nagrody, dodatki funkcyjne. Zgodnie z ustawą pensja minimalna w 2019 roku nie może być niższa od 2250 zł brutto. Do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie można wliczać godzin nadliczbowych, ani dodatku za pracę w godzinach nocnych. Obliczenie wynagrodzenia kierowcy, wymaga prawidłowego rozliczenia czasu jego pracy. Czas pracy kierowcy wyliczany jest na podstawie ewidencji w formie zapisów na wykresówkach, wydruków danych z karty kierowcy, plików pobranych z tachografu lub innych dokumentów potwierdzających pracę w danych godzinach. Nie wolno tu zapominać o takich składnikach ewidencji jak dyżury, nieusprawiedliwione przerwy w czasie jazdy czy godziny nadliczbowe.

 

Dieta kierowcy
Dieta wypłacana jest kierowcy za każdy dzień podróży służbowej. W transporcie krajowym jest to minimum 30 zł dziennie. Gdy podróż trwa niecałą dobę, wtedy czas dzieli się na ośmiogodzinne odcinki i dietę odpowiednio pomniejsza. Dieta ma na celu zapewnienie kierowcy wyżywienia, gdy skierowany jest do pracy poza siedzibą firmy lub miejscem wykonywania działalności przez pracodawcę. W przypadku podróży zagranicznych, wysokość diety ustalana jest w zależności od państwa, do którego jedzie kierowca lub przepisów w danej firmie. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia diety, gdy zapewni pracownikowi całodzienne bezpłatne wyżywienie. Musi ono obejmować śniadanie, obiad i kolację. W przypadku wykonywania zawodu kierowcy transportu drogowego, jest to niemożliwe. Wysokość diety jest częścią płacy minimalnej. Ustala się ją na poziomie pozwalającym spełnić wymagania przepisów UE, a równocześnie zoptymalizować obciążenia fiskalne i ZUS. Oprócz diety, kierowcy w podróży zagranicznej przysługuje ryczałt noclegowy. Gdy w umowie o pracę lub regulaminie wewnątrzzakładowym nie ma zapisu o niewypłacaniu tego elementu wynagrodzenia, wtedy kierowca otrzymuje go, jako składnik pensji minimalnej.

Jak wyliczyć dietę kierowcy?
Na wyliczenie wysokości diety ma wpływ wiele czynników. Niedokładne rejestrowanie czasu jazdy i momentów przekraczania granicy kraju, może generować dodatkowe koszty. Szczegółowe rozliczenie czasu pracy kierowcy może dać spore oszczędności. Rozbieżność w czasie przekraczania granicy rzędu 20 minut, to około 3 euro nadwyżki. W skali roku, daje to niebagatelną kwotę. O tym, jak prawidłowo rozliczać kierowcę, mówi artykuł: Stawka minimalna, dieta czy ryczałt: poznaj jak rozliczyć zawodowego kierowcę.

Staranne rozliczenie czasu pracy kierowcy to podstawa do naliczenia diet i pensji. Jest to także sposób na optymalizację obciążeń fiskalnych. Dlatego warto rozważyć zlecenie rozliczeń zewnętrznej, profesjonalnej firmie.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic