Informacje

Zagajewski w Sztokholmie promuje nowy zbiór poezji

Dodano:

Wybitny polski poeta Adam Zagajewski, wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla, w Sztokholmie promuje zbiór poezji "Anteny w deszczu", będący wyborem wierszy z trzech wcześniejszych tomików.

W Królewskim Teatrze Dramatycznym Dramaten odbył się w niedzielę wieczór poświęcony twórczości Zagajewskiego, w sobotę poeta spotkał się z czytelnikami w Bibliotece Miejskiej. Autor czytał swoje wiersze po polsku, a ich tłumacz Anders Bodegard po szwedzku.

Zagajewski jest w Szwecji przyjmowany wspaniale, publiczność go uwielbia, a jego najnowszy zbiór poezji zebrał bardzo dobre recenzje. Krytyk szwedzkiego dziennika "Svenska Dagbladet" zaliczył autora do "wielkiej polskiej tradycji poetyckiej". Dziennikarka "Expressen" napisała, że powinien on w tym roku otrzymać literackiego Nobla.

W 2010 roku bukmacherzy wysoko oceniali szanse Adama Zagajewskiego na otrzymanie literackiej Nagrody Nobla. Poeta w rozmowie z PAP powiedział, że nie chciałby, aby jego wizytę w Sztokholmie łączono z tymi doniesieniami. "Ja nie myślę tak strategicznie. Od kilku lat moje nazwisko jest wymieniane, ale to tylko spekulacje" - powiedział. Przyznał jednak, że co roku przed ogłoszeniem nazwiska laureata nagrody bardzo się denerwuje.

Zbiór poezji "Anteny w deszczu" jest wyborem wierszy z tomików "Powrót", "Anteny" i "Niewidzialna ręka". Został wydany w Szwecji na początku 2011 roku nakładem wydawnictwa Norstedts. Wyboru wierszy dokonał tłumacz Anders Bodegard, dzięki któremu wcześniej Szwedzi poznali m.in. twórczość Wisławy Szymborskiej.

W 2000 roku Adam Zagajewski otrzymał prestiżową szwedzką nagrodę im. Tomasa Transtroemera, a w 1985 stypendium szwedzkiego PEN Clubu.

 • 22:20 Małgorzata Ostrowska Meluzyna, czyli historia podwodnej miłości
 • 22:23 Mike Oldfield Tubular Bells
 • 22:27 Trevor Morris A Historic Love
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 286, Sunday, 23 June 2019
 • 1
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 2
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic