W Wiśle rusza 3. Festiwal Słowa Granatowe Góry

III Festiwal Słowa „Granatowe Góry” im. Jerzego Pilcha rozpoczyna się w czwartek w Wiśle, rodzinnej miejscowości zmarłego w 2020 roku pisarza. Czterodniowy program wypełnią spotkania autorskie z wybitnymi twórcami, warsztaty, spacery i koncerty.

W Wiśle rusza 3. Festiwal Słowa Granatowe Góry

Festiwal odbywa się równolegle na czterech scenach. Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu powiedział, że przyjazd do kurortu na festiwal zaanonsowało ponad stu twórców.

Pierwszym akordem na scenie głównej na pl. Hoffa w centrum Wisły będzie spotkanie „Na początek koniec świata” z udziałem Adama Wajraka i Tomasza Ulanowskiego. Wieczorem w miejscowej bibliotece odbędzie się stand-up literacki z udziałem Michała Kempy i Macieja Makselona. W czwartek przypada Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń dla najmłodszych czytelników. Zwieńczy je wieczorem „baśniowa opowieść” na dobranoc.

W spotkaniach autorskich podczas festiwalu wezmą udział między innymi Agata Romaniuk, Karolina Lewestam, Michał Rusinek, Przemysław Staroń i Dionizos Sturis. Warsztaty poprowadzą Barbara Sadurska, Magdalena Bloch, Joanna Godawa, Iwona Klimaszewska, Katarzyna Pruszkowska-Sokalla i Robb Maciąg.

Jak powiedział, dyrektor programowy wydarzenia Andrzej Drobik hasłem trzeciej edycji są „pokolenia” w różnych aspektach. „Patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w +Granatowych Górach+: pojawi się literatura young adult, a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkania z literaturą Jerzego Pilcha; będzie poezja, reportaż” – wyjaśniał.

W Wiśle odbędą się dwa koncerty. Wystąpią Pablopavo i Ludziki, a także raper Miuosh w programie „Miuosh akustycznie”.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju". Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", „Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utracona leworęczność". Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2021 r.

Marek Szafrański

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic