To nie jest zwykła biblioteka. Mediateka MeMo otwarta w Łodzi

Mediateka MeMo - łącząca funkcje biblioteki i multimedialnego centrum kultury - została otwarta w we wtorek w Łodzi. Dzięki inwestycji o wartości 36 mln zł, obejmującej m.in. dobudowanie przeszklonego dziedzińca, zabytkowa willa Meyera, zamieniła się w nowoczesny obiekt.

To nie jest zwykła biblioteka. Mediateka MeMo otwarta w Łodzi
Mediateka MeMo /Roman Zawistowski /PAP

"Witam w najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce i mówię to z pełnym przekonaniem" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas publiczności uroczystości otwarcia Mediateki MeMo przy ul. Moniuszki 5, w której wzięły udział tłumy łodzian.

Jak zaznaczyła, Mediateka MeMo łączy wiele funkcji - obok wypożyczania książek jak przystało na klasyczną bibliotekę, oferuje wiele innych możliwości - nakręcenia filmów na TikToka, organizacji sesji fotograficznej, posłuchania winyli, a nawet poderwania samolotu z lotniska na Lublinku - oczywiście w przestrzeni wirtualnej. Coś dla siebie znajdą tu także wielbiciele komiksów, planszówek i klocków konstrukcyjnych.

W pierwszych dniach funkcjonowania w MeMo odbędzie się szereg wydarzeń - od spotkań autorskich z Katarzyną Nosowską, Jackiem Ambrożewskim, Ireną Małysą i Anną Kańtoch, po koncerty, w których wystąpi Mikromusic, Ikarvs i Joanna Dyba. Będzie można też poznać sekrety promocji literatury w sieci na spotkaniu z twórczyniami kanałów książkowych i kulisy działalności Grupy Filmowej Darwin.

"Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy 17 przestrzeni; mamy książki - jak w każdej bibliotece, ale także zbiory muzyczne. Mamy studio lektorskie, gdzie można np. nagrywać podcasty czy muzykę, studio fotograficzne i wideo, a także odpowiednio wykształcone osoby w zespole, które pomogą w korzystaniu z ich wyposażenia i poprowadzą warsztaty dla zainteresowanych. Sala +Legowisko+ zainteresuje osoby w każdym wieku, bo te klocki nigdy się nie nudzą" - mówiła kierowniczka Mediateki MeMo Anna Kowal.

W sali muzycznej "Dysonans" główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon Oskar o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Został zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka, twórcę marki Tentogra. W 2019 roku gramofon Oskar otrzymał tytuł Best Product, przyznawany przez magazyn High Fidelity. Oprócz tego w MeMo są dwa inne gramofony, a także instrumenty muzyczne, m. in. pianino.

W sali kinowej będą odbywać się spotkania dyskusyjnego klubu filmowego, maratony filmowe itp. Amatorzy gier mają do dyspozycji salę gamingową, a w niej m.in. symulator lotu.

"To wyjątkowe miejsce; multiumedia traktujemy w sposób specjalny - u nas się je tworzy, a potem także udostępnia" - wyjaśniła Kowal.

Jak dodała, na etapie tworzenia Mediateki jej pracownicy odwiedzili wiele placówek kultury - w kraju i za granicą - poznając dobre praktyki, które starali się przenieść do Łodzi. Inspiracją były dla nich zwłaszcza biblioteki skandynawskie, które - zdaniem kierowniczki MeMo - są miejscami wyrównującymi szanse, gdzie można prowadzić wiele aktywności.

"Książki są jednak dla nas bardzo ważne i tak pozostanie. Staramy się, aby w naszych działaniach i ofercie książka zawsze była istotna. Proponujemy spotkania autorskie, warsztaty literackie i nawet jeśli wykorzystujemy inne media, to książka pozostaje w centrum uwagi" - podkreśliła.

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic