Stephen King mistrzem grozy czy fantasy? Najlepsza powieść i najstraszniejszy antagonista w jego książkach

Stephen King ma na swoim koncie kilkadziesiąt powieści i jest jednym z najchętniej czytanych autorów. Głównie kojarzymy go z powieściami grozy, jednak w jego twórczości znajdziemy również inne gatunki i nurty literackie. Najnowsza powieść pisarza niedawno trafiła do sprzedaży i już zapowiedziano jej ekranizację.

Stephen King mistrzem grozy czy fantasy? Najlepsza powieść i najstraszniejszy antagonista w jego książkach
Fot.PAP/EPA

Jego najważniejsze dzieło

Stephena Kinga kojarzymy przede wszystkim jako pisarza powieści grozy, ale zajmował się też fantasy. W wielu jego powieściach pojawiają się wątki nadprzyrodzone, elementy charakterystyczne dla tego typu literatury. Najwięcej elementów fantasy w poprzednich dziełach Kinga znajdziemy w cyklu „Mroczna Wieża”, opowiadającym o losach rewolwerowca Rolanda z Gilead i jego towarzyszy. Sam autor wielokrotnie podkreślał, że seria to jego najważniejsze dzieło.

Mistrz fantasy

Ale na tym nie koniec związków Kinga z fantasy. Jedna z jego powieści „Oczy smoka” to klasyczna przedstawicielka tego nurtu literackiego. Choć opinie na temat książki są podzielone, to z pewnością jest to pozycja warta uwagi. W królestwie Delain zamordowano króla Rolanda, o zabicie ojca niesłusznie oskarżono młodego następcę tronu Petera. Królem zostaje jego brat, dużo słabszy i bardziej uległy złym wpływom, Thomas. Prawowity król będzie musiał znaleźć w sobie siłę, by odzyskać należny mu tron i uratować królestwo. Czeka go konfrontacja z czarnoksiężnikiem Flaggiem, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swe cele.

Najgorszy z najgorszych

Postać Flagga pojawiała się wielokrotnie w innych powieściach Kinga. Śmiało rzec można, że to najważniejszy antagonista w jego książkach. Sam autor potwierdził, że Randall Flagg występujący w „Bastionie”, „Mrocznej Wieży” czy właśnie w „Oczach smoka” to jedna i ta sama postać. Randall Flagg dąży do destrukcji świata i celowo wywołuje wiele krwawych konfliktów. Znamy go także jako „mrocznego mężczyznę” czy „wędrującego gościa”.

Nowa powieść Kinga

King powrócił do fantastyki w najnowszej powieści noszącej tytuł „Baśniowa opowieść”. Choć książka miała premierę dopiero kilka tygodni temu, to już pojawiła się informacja o jej adaptacji filmowej. Reżyserem filmu został Paul Greengrass.

Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem a złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit.

Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.

Chciałem napisać o innym świecie – nie o Mrocznej Wieży, ale o jakimś baśniowym królestwie – i chciałem wypełnić wiele, wiele stron przygodą. Oczami wyobraźni ujrzałem miasto, ciągnące się po horyzont, opuszczone, lecz pełne ukrytego życia. Pokryte kurzem ulice, strącone z cokołów posągi, zrujnowane budynki, a w końcu imponujący pałac ze szklanymi, sięgającymi nieba wieżami. Moja wyobraźnia zaiskrzyła i wiedziałem już, że to tam rozegra się historia, którą chciałem opowiedzieć.

- Stephen King

(z opisu książki)

A więcej o twórczości Stephena Kinga możecie dowiedzieć się także, słuchając rozmowy Łukasza Wojtusika z profesorem Krzysztofem Zajasem, literaturoznawcą, pisarzem, redaktorem naczelnym kwartalnika „CZAS LITERATURY”.

posłuchaj Twórczość Stephena Kinga

Autor: Judyta Nowak - RMF Classic

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic