Reżyser Feliks Falk w wieku 82 lat debiutuje jako autor opowiadań

Twórca, spod którego ręki wyszły takie filmy jak „Komornik” czy „Wodzirej”, w wieku 82 lat zadebiutował zbiorem opowiadań. Opowiadania, które weszły do zbioru pt. „Gmach”, Feliks Falk pisał na przestrzeni 45 lat.

Reżyser Feliks Falk w wieku 82 lat debiutuje jako autor opowiadań
Feliks Falk /fot.PAP/Tytus Żmijewski

Feliks Falk do tej pory miał na swoim koncie dwie książki. W pierwszej z 1995 roku zebrano jego scenariusze filmowe, druga – sprzed dwóch lat, to jego autobiografia „Wodzirej i inni”. Teraz współtwórca nurtu kina moralnego niepokoju daje się poznać jako autor opowiadań. W „Gmachu” znajdziemy 18 utworów – „dziewięć prawdopodobnych i dziewięć prawdziwych”. „Opowiadania te pisałem na przestrzeni wielu lat. Pierwsze rozpocząłem jakieś 45 lat temu. Późniejsze powstawały, kiedy miałem jakiś pomysł i natychmiast je zapisywałem. Do niektórych wracałem po latach i poprawiałem” – mówi PAP Life Feliks Falk.

„Wszystkie czy prawie wszystkie opowiadania łączy metafora. Są produktem wyobraźni. W niektórych celowo umieściłem jako narratora dziennikarza lokalnej gazety po to, żeby sprawiało wrażenie reportażu, który opisuje fakty. Wspólnym elementem jest też niepokój i zagrożenie. To kontynuacja klimatu moich wczesnych sztuk. I niektórych filmów, jak Nocleg czy W środku lata” – wyjaśnia autor.

Tytuł książki „Gmach” brzmi tak, jak tytuł jednego z opowiadań. „Gmach to alegorycznie pojęte nasze życie, w którym ciągle szukamy jakiegoś celu. Przechodzimy z jednej przestrzeni do innej, po drodze osiągając to i owo, ale ciągle niezaspokojeni. Nie wiemy, gdzie kończy się ta droga” – stwierdza.

Opowieści uzupełnione są grafikami wykonanymi przez Falka. „Rysunki są z mojej kolekcji z lat 60. i nie są ilustracją opowiadań, lecz tylko wpisaniem się w klimat niepokoju” – informuje autor. Warto przypomnieć, że Falk nim ukończył reżyserię na łódzkiej Filmówce, ukończył także Wydział Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP (1966).

Falk nie ma na razie skonkretyzowanych planów artystycznych. „Coś próbuję pisać, ale trudno powiedzieć, czy i kiedy się wykluje z tego coś wartościowego. Proszę pamiętać, że Gmach to mój debiut, więc najpierw muszę poczekać na reakcję czytelników” - przyznaje.

Książka "Gmach. Opowieści prawdopodobne i prawdziwe" ukazała się 10 maja nakładem Wydawnictwa Lira. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic
Ankieta RMF Classic