ON AIR
od 13:00 Czas przyszły zaprasza: Magdalena Juszczyk

Premiera książki o Henryku Mikołaju Góreckim

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z nieukrywanym entuzjazmem zapowiada swoją najnowszą publikację z serii Małe Monografie – Górecki, autorstwa uznanej muzykolożki, Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie jednego z najważniejszych twórców polskiej muzyki, lecz także opowieść o jego inspiracjach, momentach przełomowych i emocjach, które tkwiły w sercu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Premiera książki o Henryku Mikołaju Góreckim

Górecki: opowieść o drodze na kompozytorski szczyt. Najnowsza książka Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej w serii Małe Monografie

Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010) był nie tylko jednym z najwybitniejszych kompozytorów Polski, lecz także odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardy. Istotę jego dzieł stanowiły słowo, melodia i najgłębsze ludzkie emocje. Międzynarodową sławę przyniosła mu Symfonia pieśni żałosnych. Górecki przyjął rozgłos z pokorą, pozostając zawsze wiernym swojej autentyczności i tworząc muzykę z głębi serca, bez względu na trendy czy konwencje.

 

Górecki do odniesionego sukcesu miał zresztą dystans. Już w 1994 roku mówił: „Te wszystkie sukcesy to złudna rzecz. Teraz są, zaraz ich nie ma. Nie można za bardzo przejmować się sukcesami i porażkami, natomiast zawsze trzeba robić uczciwie swoje. Ważne jest, by postępować uczciwie i w myśl jakichś reguł, reguł sztuki. Trzeba być twardym i odpornym, wiedzieć, co robić. Chciałbym umrzeć – i być sobą”. To mu się udało. Do końca tak samo mocno reagował na muzykę i na świat wokół.                                                                 

    Fragment książki

Premierowa Mała Monografia to opowieść o życiu i muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego, to historia walki chłopca z przeciwnościami losu – śmiercią matki, chorobą, niezrozumieniem ze strony najbliższych. To opowieść o sile marzeń i wielkiej determinacji, które po latach zaprowadziły go na kompozytorski szczyt. Górecki był postacią zmienną w nastrojach i pełną kontrastów – burzliwy
i liryczny, rozmodlony i zadzierzysty, dosadny i subtelny. Taka też jest jego muzyka – bardzo polska
w wyrazie, a jednocześnie uniwersalna, trafiająca autentycznością do serc ludzi na całym świecie.

 

O autorce książki:

 

Beata BOLESŁAWSKA-LEWANDOWSKA, muzykolog, dr hab., profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka książek: Panufnik (PWM, Kraków 2001), Górecki. Portret w pamięci (PWM, Kraków 2013), Panufnik. Architekt emocji (PWM, Kraków 2014), The Life and Works of Andrzej Panufnik (1914–1991) (przekł. Richard Reisner, Ashgate, Farnham 2015), Mycielski. Szlachectwo zobowiązuje (PWM, Kraków 2017), The Symphony and Symphonic Thinking in Polish Music since 1956 (Routledge, Abingdon 2019), Górecki (PWM, Kraków 2023), Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką (w druku, PWM, Kraków 2024), a także edytorka korespondencji Zygmunta Mycielskiego i Andrzeja Panufnika (IS PAN, Warszawa, t. 1 2016, t. 2 2018, t. 3 2021) oraz tomów pism Zygmunta Mycielskiego Znaki zapytania (PWM, Kraków 2022) i Pawła Hertza
O muzyce (PIW, Warszawa 2022). Wraz z Jolantą Guzy-Pasiak jest inicjatorką i redaktor naczelną serii wydawniczej Muzyka polska za granicą, wydawanej przez Instytut Sztuki PAN (Warszawa, t. 1 2017, t. 2 2019, t. 3 2020). Autorka artykułów na tematy związane z polską muzyką współczesną, publikowanych w kraju i za granicą, a także tekstów na portalach internetowych, w programach koncertowych i książeczkach płytowych. Uczestniczka i organizatorka polskich i międzynarodowych konferencji muzykologicznych. Uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” (2007) oraz Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich (2015). Od 2015 przewodnicząca Zarządu Sekcji Muzykologów oraz członkini Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

 

Spotkania autorskie

 

Z Beatą Bolesławską-Lewandowską będzie się można spotkać 9 grudnia o godzinie 13.30 w Filharmonii Śląskiej podczas Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, a także 12 grudnia o godzinie 18.00 w kawiarni Kurant, gdzie Georgina Gryboś - Literacka Kavka poprosi autorkę książki o opowiedzenie najciekawszych historii i anegdot dotyczących życia tego wielkiego kompozytora.

 

Premierową książkę już od 6 grudnia br. będzie można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.com.pl, empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic