Powstała powieść o życiu Joanny Chmielewskiej. Ukaże się w 10. rocznicę śmierci pisarki

7 października wypada minie 10 lat od chwili śmierci królowej humorystycznych kryminałów. Wydawnictwo Znak ogłosiło, że uświetni tę rocznicę premierą powieści biograficznej poświęconej Joannie Chmielewskiej. Książka „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej” autorstwa Katarzyny Drogi trafi na półki księgarń 27 września.

Powstała powieść o życiu Joanny Chmielewskiej. Ukaże się w 10. rocznicę śmierci pisarki
Joanna Chmielewska / fot. PAP/Szymon Pulcyn

Opublikowana właśnie zapowiedź premiery książki rozpoczyna się od wizyty Joanny Chmielewskiej u wróżki. „Pisany ci blondyn i mnóstwo pomyłek. Wszystko będzie nie tak. Będziesz mieć zawód inny niż ze szkoły, ale da ci sławę. Żyć będziesz krótko, ale przygód będziesz mieć a mieć” - taką przepowiednię miała usłyszeć Chmielewska.

Prawie wszystko, co powiedziała wróżka, się sprawdziło. "Niemal każdy dzień życia Chmielewskiej był gotowym pomysłem na powieść. Zwariowany Lesio usiłujący zabić kadrową, mężczyzna o tajemniczym głosie dzwoniący do Joanny codziennie o tej samej godzinie i kolejni znajomi znikający bez śladu… Wszyscy byli podejrzani. Świat wokół Joanny Chmielewskiej to prawie popełnione zbrodnie, nieoczekiwane zaginięcia, kuszące zdrady i wysocy blondyni o oczach diabła. Ale to także wielkie miłości i prawdziwe przyjaźnie na śmierć i życie. A wszystko w absurdalnych realiach komunistycznej Polski, kiedy zdobycie kawy graniczyło z cudem, a praca w biurze architektonicznym była prawdziwą szkołą uników i kombinatorstwa" - czytamy w zapowiedzi książki „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej”. W jednej kwestii wróżka się myliła - pisarka nie zmarła młodo, przeżyła 81 lat.

Powieść o życiu Chmielewskiej napisała Katarzyna Droga. Jest ona autorką również innych książek o znany Polkach. Spod jej pióra wyszły takie tytuły jak np. "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie" oraz "Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej".

Życie Joanny Chmielewskiej jest dobrze udokumentowane. Napisała ona bowiem siedem tomów swojej "Autobiografii". Swoimi przemyśleniami dzieliła się też w poradnikach. Ostatnim jest "Traktat o odchudzaniu" z 2007 roku. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic