„ Poezja przy kawie”

– Czy do kawy podać państwu wiersz? Podczas warszawskich targów książki oraz później, w stolicy i pięciu innych polskich miastach, usłyszą to pytanie goście niektórych kawiarni.

„Poezja przy kawie ” podczas warszawskich Międzynarodowych Targów Książki.

Projekt pod tą nazwą w oryginalny sposób prezentuje poezję niemiecką polskim czytelnikom. Kawiarnia jest jednym z niewielu miejsc, dokąd można uciec od zgiełku naszych czasów, gdzie zdarzają się chwile spokoju i gdzie można się otworzyć na coś nowego.
Do kawy albo herbaty podawany będzie wiersz poety niemieckiego w oryginale i w polskim przekładzie – lektura dająca odprężenie i chwilę spokoju. Ma ona być zachętą do tego, żeby na chwilę porzucić codzienne sprawy, żeby dostrzec czyjąś myśl, grę słów, inny świat – żeby się wybrać na małą wycieczkę do sąsiedniego kraju. Na pamiątkę miłego i ciekawego spotkania gość kawiarni może zabrać do domu kartę z wierszem, którą dostaje w prezencie.
Na sześciu kartach o rozmaitej szacie graficznej, obok znanych poetów – Paul Celan, Günter Grass, Hans Magnus Enzensberger i Durs Grünbein – prezentujemy polskim czytelnikom także dwoje autorów młodych i jeszcze mało znanych: Uljanę Wolf i Daniela Falba.

Pomysł „Poezji przy kawie” powstał przy spotkaniu warszawskiej poetki, Anny Piekary, z niemieckim animatorem kultury, Hansem Joachimem Nölle, w jednej z krakowskich kawiarń. W realizacji projektu uczestniczyli poeci, tłumacze, wydawcy oraz inne osoby z Niemiec i Polski. W ramach Roku Polsko-Niemieckiego uzyskał on wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic