Pisarz Georgi Gospodinow uhonorowany prestiżową nagrodą Bookera

Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otrzymał prestiżową nagrodę literacką Bookera za powieść pt. „Schron przeciwczasowy”, przetłumaczoną na kilkadziesiąt języków.

Pisarz Georgi Gospodinow uhonorowany prestiżową nagrodą Bookera

Nagrodę wręczono we wtorek w Londynie, w przeddzień przypadającego na środę święta bułgarskiego alfabetu i kultury. Gospodinow jest pierwszym Bułgarem, który otrzymał tę prestiżową międzynarodową nagrodę. Powieść, która ukazała się w 2022 roku i została przetłumaczona na wiele języków (w tym na polski), opowiada o domu starców i ludziach cierpiących na chorobę Alzheimera.

„To poruszająca praca, w której autor rozważa bardzo ciekawą sprawę: co staje się z nami, kiedy nasze wspomnienia znikną? Georgi Gospodinow bardzo umiejętnie opowiada zarówno o indywidualnych, jak i o zbiorowych losach, i właśnie ten wyważony bilans między przeżyciami osobistymi i tym, co uniwersalne, przekonał i przemówił do nas. Jest to powieść, która zachęca do refleksji i czujności, tak samo jak nas porusza, ponieważ język - wrażliwy i precyzyjny - potrafi uchwycić, w proustowskim stylu, skrajną kruchość przeszłości. (...) Przeszłość jest zawsze tylko historią, którą się opowiada. A nie wszyscy gawędziarze mają talent Georgi Gospodinowa i Angeli Rodel (tłumaczki, która przełożyła powieść na angielski - PAP) - powiedziała na ceremonii wręczenia przewodnicząca jury Leila Slimani.

Urodzony w 1968 roku Georgi Gospodinow to bułgarski poeta, pisarz, krytyk, pracownik Instytutu Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Jeden z najczęściej tłumaczonych bułgarskich pisarzy po 1989 roku. Laureat wielu nagród, w tym przyznawanej w Polsce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana od 1969 r. za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku. Początkowo otrzymać ją mogli jedynie obywatele Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii. Obecnie mogą ją otrzymać pisarze z całego świata. Kwalifikują się do niej również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu. W 2018 roku uhonorowano Olgę Tokarczuk za powieść "Bieguni".

Ewgenia Manołowa

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic