Informacje

Olga Tokarczuk przez ponad dwie godziny podpisywała książki

Dodano:
Olga Tokarczuk przez ponad dwie godziny podpisywała książki

fot.PAP/Wojciech OIkuśnik

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk w czwartek po południu przez dwie i pół godziny podpisywała swoje książki w domu towarowym Nordiska Kompaniet (NK) w Sztokholmie. Kolejka czytelników wychodziła poza budynek.

W ostatnim dniu Tygodnia Noblowskiego pisarka spotkała się z czytelnikami w domu towarowym NK. Niektórzy, aby zdobyć autograf noblistki pod budynkiem czekali już od rana. "Jestem bardzo szczęśliwa, opłacało się tyle czekać!" - powiedziała PAP pracująca na Uniwersytecie Sztokholmskim Ulrika Nordstroem. "Znałam twórczość Tokarczuk jeszcze zanim otrzymała ona Nobla. Łączy nas troska o przyrodę" - dodała.

Wielu czytelników kupowało powieści w pobliskiej księgarni lub z wózka, z którego prowadzono sprzedaż wśród oczekujących na podpis. "Książki Tokarczuk sprzedają się znakomicie. Wszystkie tytuły" - powiedział księgarz.

Jedną z osób, która podeszła do Olgi Tokarczuk była mieszkająca w Sztokholmie Barbara Bukowski, twórczyni znanych na świecie ręcznie szytych maskotek. "Podarowałam naszej noblistce brązowego misia, a dla jej tłumacza na szwedzki Jana Henrika Swahna przekazałam maskotkę łabędzia" - powiedziała Bukowski, wyjaśniając, że swahn po szwedzku oznacza łabędź.

Zainteresowanie możliwością zdobycia podpisu było tak duże, że pisarka przedłużyła spotkanie o pół godziny. Na koniec noblistka musiała rozćwiczyć zmęczoną od pisania dłoń.

W czwartek nobliści udają się do siedziby Fundacji Noblowskiej, gdzie ustalają formalności związane z przekazaniem nagrody pieniężnej wynoszącej 9 mln koron. Ustalane są numery kont oraz wielkości i daty przelewów.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

 • 20:04 John Williams Seven Years in Tibet
 • 20:12 Henry Jackman First Class
 • 20:15 Ennio Morricone Deborah's Theme
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic