Oddajemy hołd wyjątkowemu człowiekowi. Przypominamy archiwalny wywiad z prof. Szewachem Weissem

Był izraelskim politykiem, dyplomatą, profesorem nauk politycznych, autorem książek i publicystą. Ocalały z zagłady od lat działał na rzecz zbliżenia Polski i Izraela oraz dialogu międzykulturowego. Cieszył się autorytetem w sprawach polsko-żydowskich. W piątek 3 lutego br. świat obiegła wiadomość o śmierci prof. Szewacha Weissa.

Oddajemy hołd wyjątkowemu człowiekowi. Przypominamy archiwalny wywiad z  prof. Szewachem Weissem

Wiele lat temu, były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu był gościem Bliskich Spotkań RMF Classic. Ta rozmowa odbiła się szerokim echem, bowiem profesor dał się wtedy poznać z prywatnej strony jako czuły mąż, ojciec i dziadek.

W rozmowie z Jadwigą Polus pochylił się nad rodzinnym albumem, sięgnął po ustną harmonijkę i zdradził jeden z rodzinnych sekretów…
Szewach Weiss, został pochowany na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie w Kwaterze Wielkich Narodu przeznaczonej dla przywódców państwowych i osób szczególnie zasłużonych. Miał 87 lat.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego wywiadu z profesorem. Emisja odbyła się w październiku 2011 r. miesiąc przed uroczystością nadania profesorowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

posłuchaj Rozmowa z prof. Szewachem Weissem

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu, obecnie na Ukrainie, jako Szejwach Weiss. Po wybuchu II wojny i wkroczeniu wojsk niemieckich jego rodzinie udało się uciec z getta. Pomogli im sąsiedzi: Polacy - Maria Potężna z synem Tomaszem oraz polskie małżeństwo Anna i Michał Górale, a także Ukrainka Julia Lasotowa.

Za swą działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej. W 2004 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował Weissa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego – "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

W 2009 r. za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Był doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz honorowym obywatelem Wałbrzycha i Kalisza. RMF Classic /

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic