Obecna premier Islandii wydała debiutancką powieść kryminalną

Islandczycy uwielbiają nie tylko czytać, ale również pisać powieści. Według statystyk co dziesiąty mieszkaniec tego kraju wyda w swoim życiu książkę. Pierwszą powieść w swoim życiu wydała właśnie Katrín Jakobsdóttir, czyli obecna premier Islandii. Jej książka nosi tytuł „Reykjavik” i jest to kryminał.

Obecna premier Islandii wydała debiutancką powieść kryminalną
Fot.PAP/EPA/MARTIN SYLVEST

Katrín Jakobsdóttir szefową islandzkiego rządu jest od 30 listopada 2017 roku. Znacznie dłużej niż polityką zajmuje się jednak literaturą. Studiowała filologię islandzką na Uniwersytecie Islandzkim w Rejkiawiku, a pracę magisterską poświęciła twórczości Arnaldura Indri?asona, który jest popularnym autorem kryminałów. Ale Jakobsdóttir już nie jest tylko teoretyczką literatury – właśnie ukazała się jej debiutancka powieść kryminalna.

Thriller o tytule „Reykjavik” pani premier napisała wspólnie ze swoim przyjacielem Ragnarem Jonassonem, który stworzył bestsellerową serię „Mroczna wyspa lodu”. Nad „Reykjavikiem”, opowieści o poszukiwaniach nastolatki, która zaginęła 30 lat temu, pracowali przez dwa lata. Obowiązki szefowej rządu nie ułatwiały tej pracy. „Gdy jednego dnia miała spotkanie z Borisem Johnsonem, a drugiego z Emanuelem Macronem, musieliśmy pomiędzy tym znaleźć czas na nasze rozmowy" – wspomina współpracę z Jakobsdóttir w rozmowie z agencją AFP Ragnar Jonasson.

Sama premier jest bardzo zadowolona z tego, że mimo licznych zajęć zajęła się pisaniem. „Oczywiście nie myślałam, że będę miała na to czas. Ale praca nad tym projektem podczas pandemii dodała mi skrzydeł. Nie mam żadnych innych zainteresowań poza kryminałami. Myślę, że każdy polityk musi mieć coś, co oderwie jego myśli od codziennych spraw politycznych” – powiedziała agencji AFP.

„Reykjavik” czytać już mogą Islandczycy. W sierpniu przyszłego roku ukaże się anglojęzyczna wersja tej powieści, a kilka tygodni później przekład na francuski.

Pierwszym islandzkim premierem, który podczas sprawowania urzędu wydał powieść, był David Oddsson. Jego pierwsza książka ukazała się w 1997 roku. Oddsson został szefem rządu w 1991 roku, ustąpił z urzędu w 2004 roku. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic