Informacje

„Mały Książę” ukazał się po śląsku

Dodano:
„Mały Książę” ukazał się po śląsku

Klasyka światowej literatury - „Mały Książę” - ukazał się właśnie w tłumaczeniu na śląski nakładem Wydawnictwa Media Rodzina. Autorem przekładu jest Grzegorz Kulik, który przetłumaczył już „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa i „Dracha” Szczepana Twardocha.

Jak powiedział PAP tłumacz, inicjatywa przetłumaczenia na śląski książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego wyszła od wydawcy.

Dodał, że ponieważ zna francuski słabiej niż angielski, to "trocha się boł". Grzegorz Kulik publicznie wypowiada się wyłącznie w języku śląskim. Dodał, że zależało mu na tym, by przekład był „richtig”, czyli jak najbliższy oryginałowi. Pracował więc na tekście francuskiego oryginału, wspierając się przekładami: czeskim, angielskim i kaszubskim.

Wyzwaniem był też lekki styl oryginału. Grzegorz Kulik dołożył więc starań, by tekst po śląsku również był lekki i "szykowny". "To je piękno łopowieść, ponadczasowo" – dodał. "Niczym sie niy widzi tak dobrze, jak sercym. To, co nojważniyjsze, tego oczy niy widzom"– tak brzmi najsłynniejszy cytat z książki w jego tłumaczeniu.

Zdaniem Grzegorza Kulika jest zapotrzebowanie na literaturę w języku śląskim, o czym świadczy m.in. ogromne zainteresowanie śląskim tłumaczeniem "Dracha" podczas październikowych targów książki w Katowicach.

Premiera "Małego Princa" odbędzie się we wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z językiem Ślązaków, autor przygotował specjalny słowniczek. Do książki dołączony jest audiobook; tekst przeczytał aktor i reżyser, dyrektor katowickiego Teatru Korez Mirosław Neinert.

 • Notowanie: 269, niedziela, 10 lutego 2019
 • 1
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 2
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 3
  Henryk Kuźniak
  Vabank
  Ragtime Vabank
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic