Literatura na lato: inspirujące biografie

Biograficzne książki opowiadające o losach znanych postaci ze świata sztuki czy nauki cieszą się wśród czytelników niesłabnącą popularnością. Na rynku wydawniczym zadebiutowało ostatnio sporo nowych pozycji dedykowanych fanom tego literackiego gatunku. Prezentujemy przegląd biografii sławnych osób, których życiorysy potrafią zachwycić, wzruszyć, a niekiedy stać się impulsem do odważnego sięgania po własne marzenia i stawiania czoła przeciwnościom. Wśród nich są publikacje poświęcone Taylor Swift, Lagerfeldowi czy Romanowi Wilhelmiemu.

Literatura na lato: inspirujące biografie
fot.PAP/EPA

„Paderewski”

Autorka: Magdalena Majewska

Ignacy Jan Paderewski to postać, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Światowej sławy kompozytor, polityk, mąż stanu, działacz niepodległościowy. Dzięki tytanicznej pracy i niekwestionowanym zdolnościom stał się pianistą koncertującym na wszystkich kontynentach. Ostatecznie został jednym z autorów polskiej niepodległości. „Magdalena Majewska opowiada o nim z nieukrywaną fascynacją. Tętniąca życiem narracja oczarowuje od pierwszych słów – niemal widzimy tego młodzieńca ze złotą czupryną, dowcipnego, atrakcyjnego, ambitnego, szlachetnego... i już rozumiemy, dlaczego swoją osobowością i muzyką hipnotyzował tłumy” – zachęca do lektury Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

„Diana”

Autorka: Wendy Holden

Niegdysiejsza dziennikarka tygodnika „The Sunday Times” i magazynu „Tatler”, a obecnie wzięta pisarka mająca na koncie kilkanaście bestsellerów, w swojej nowej książce przybliża nam postać księżnej Diany – uwielbianej na całym świecie arystokratki, której tragiczna śmierć wstrząsnęła milionami ludzi. „Diana” to napisana z wielką dbałością o historyczne szczegóły powieść biograficzna, która ukazuje prawdziwą twarz Lady Di – ikony popkultury, „królowej ludzkich serc”, ale też zwyczajnej dziewczyny marzącej o wielkiej miłości.

 

„Karl Lagerfeld. Raj jest teraz”

Autor: William Middleton

W biografii mistrza wysokiego krawiectwa Middleton kreśli złożony portret człowieka legendy – twórcy innowacyjnych projektów i prawdziwego wizjonera, który zrewolucjonizował kultową francuską markę Chanel, odmieniając zarazem oblicze współczesnej mody. Na kartach książki były szef paryskiego biura Fairchild Publications opisuje okres dorastania Lagerfelda, jego drogę na szczyt, a także ostatnie lata życia, naznaczone walką z nieuleczalną chorobą.

 

„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”

Autorka: Magdalena Grzebałkowska

Grzebałkowska zasłynęła bestsellerowymi biografiami rodziny Beksińskich, księdza Jana Twardowskiego i Krzysztofa Komedy. Czwarty reportaż biograficzny w dorobku cenionej polskiej pisarki i reporterki zabiera czytelnika w fascynującą podróż do drugiej połowy XIX i pierwszej dekady XX stulecia. Choć odpowiedzialna za wydanie „Dezorientacji” firma Znak nie zdradziła jak dotąd zbyt wielu szczegółów na temat swojego nowego tytułu, z pewnością można spodziewać się wnikliwego spojrzenia na życie jednej z najwybitniejszych nowelistek w historii polskiej literatury. Sama autorka wyjawiła w jednym z wywiadów, że pracując nad książką dotarła do „wypartych i nieco zapomnianych” faktów na temat losów Konopnickiej, które z pewnością zadziwią niejednego odbiorcę.

 

„Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego”

Autorka: Magda Jaros

Roman Wilhelmi na przestrzeni lat stworzył szereg niezapomnianych kreacji w wielu znakomitych filmach i serialach – dość wspomnieć takie kultowe produkcje, jak „Zaklęte rewiry”, „Dzieje grzechu”, „Ćma”, „Czterej pancerni i pies”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Alternatywy 4”. Prywatnie bywał porywczy, lubił prowokować, miał słabość do pięknych kobiet i wysokoprocentowych trunków. Z opowieści ludzi z jego otoczenia wyłania się obraz niezwykle utalentowanego, ale i skomplikowanego mężczyzny o trudnym charakterze i skłonności do wybuchów gniewu. Magda Jaros próbuje odkryć prawdę o Wilhelmim, genialnym aktorze i człowieku pełnym sprzeczności.

 

„Era Taylor Swift”

Autorka: Karolina Sulej

Pierwsza polska książka o najsłynniejszej współczesnej piosenkarce świata. „Era Taylor Swift” to biografia i reportaż o popkulturowej ikonie naszych czasów, a zarazem książka o zmieniającej się branży muzycznej, kulisach funkcjonowania show-biznesu i internetowym hejcie. „Lektura obowiązkowa zarówno dla Swifties, jak i dla wszystkich pasjonatów świata muzyki” – reklamuje tytuł Wydawnictwo W.A.B. Karolina Sulej, uznana reporterka, kulturoznawczyni i zadeklarowana wielbicielka Taylor Swift, na kartach książki kreuje wielowymiarowy portret wokalistki i kompozytorki, próbując odpowiedzieć na pytanie, w czym tkwi fenomen Swift.

 

„Uwielbiani. Miss Fallaci podbija Hollywood”

Autorka: Oriana Fallaci

Niepublikowany dotąd zbiór korespondencji Oriany Fallaci z kultowymi postaciami Hollywood – prawdziwa literacka perełka dla wszystkich fanów legendarnej włoskiej dziennikarki. Znajdująca się wówczas u progu sławy Fallaci w swoim charakterystycznym, bezkompromisowym stylu opisuje Fabrykę Snów lat 50. „Od Jamesa Deana, przez Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, po Joan Collins i Ingrid Bergman – Fallaci demitologizuje urastające do rangi bóstw gwiazdy ekranu i ukazuje ich ludzkie, czasem śmieszne, a czasem tragiczne twarze” – brzmi opis wydawcy. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic