Literacka Nagroda Nobla dla Orhana Pamuka

Nagrodzono pisarza, który "w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur" - jak napisała Szwedzka Akademia Królewska w uzasadnieniu werdyktu.

Orhan Pamuk - został laureatem tegorocznego literackiego Nobla - nagrody uważanej za najbardziej prestiżową w tej dziedzinie. Werdykt jury tuż po godz. 13 uroczyście odczytał sekretarz Szwedzkiej Akademii.

Orhan Pamuk - urodzony na początku lat 50. w Stambule w Turcji, zaliczany jest do najwybitniejszych pisarzy europejskich. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. Pamuk tworzy od połowy lat 70. Już jego pierwsza powieść "Ciemność i światło" zdobyła prestiżową nagrodę tureckiej prasy. Niemal każda kolejna – „Cichy Dom” czy „Biały Zamek” - była nagradzana w Turcji lub za granicą.

W warstwie językowej Pamuk eksperymentuje z postmodernizmem. Popularność w ojczyźnie przyniosła mu powieść z początku lat 90. - "Czarna książka". Od co najmniej 10 lat pisarz angażuje się w politykę, opowiadając za większymi prawami dla tureckich Kurdów.

Przed rokiem wydawało się, że kariera Pamuka skończyła się - władze Turcji wytoczyły mu proces pod zarzutem oczerniania kraju. Przyczyną był wywiad udzielony jednej ze szwajcarskich gazet, w którym Orhan Pamuk wspominał o ludobójstwie dokonanym na ludności ormiańskiej w Turcji podczas pierwszej wojny światowej. Po publikacji wywiadu pisarz musiał wyjechać z kraju, kilka miesięcy później powrócił, by stawić czoło oskarżeniom na procesie sądowym. Na początku roku proces umorzono - przyczyniły się do tego liczne protesty z całego świata, m.in. znanych pisarzy - Jose Saramago, Gabriela Marcia Marqueza, Umberto Eco czy Carlosa Fuentesa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic