ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Jadwiga Polus

Jeden z najbardziej znanych pisarzy Serhij Żadan zaciągnął się do armii

Jeden z najbardziej znanych ukraińskich pisarzy Serhij Żadan poinformował, że podjął służbę w szeregach Gwardii Narodowej Ukrainy i obecnie przechodzi szkolenie wojskowe. Literat od dawna zaangażowany jest w pomoc broniącej się przed inwazją Rosji armii swego kraju.

Jeden z najbardziej znanych pisarzy Serhij Żadan zaciągnął się do armii
Ukraiński pisarz Serhij Żadan podczas spotkania autorskiego w Klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie, 2022 PAP/Wojtek Jargiło

„Wstąpiłem w szeregi 13. Brygady Gwardii Narodowej Ukrainy Chartija. Przechodzę szkolenie. Służę narodowi ukraińskiemu” – oświadczył Żadan w czwartek w sieciach społecznościowych. (https://tinyurl.com/ms7e6rfb)

Mieszkający w Charkowie 49-letni Żadan jest poetą, pisarzem, piosenkarzem i aktywistą. Wiele jego utworów zostało przełożonych na język polski. Jest laureatem wielu nagród literackich, także w Polsce. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: "Historia kultury początku stulecia", "Drohobycz", "Etiopia" i "Antena" oraz siedem powieści: "Big Mac", "Depeche Mode", "Anarchy in the UKR", "Hymn demokratycznej młodzieży", "Woroszyłowgrad", "Mezopotamia" i "Internat".

Gdy Żadan pod koniec maja prezentował w Kijowie swój najnowszy tomik „Wszystkie wiersze”, przed stołecznym Pałacem Sportu ustawiły się ogromne kolejki. Prezentacja zgromadziła 8 tys. osób.

Z Kijowa Jarosław Junko

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic