Grażyna Bacewicz o sobie samej | Poznaj literacką twórczość kompozytorki

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? „Życie w słowach i obrazach” to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.

Grażyna Bacewicz o sobie samej | Poznaj literacką twórczość kompozytorki

„Życie w słowach i obrazach” to tytuł niezwykle trafny, bowiem historia Grażyny ‘Bacewicz pokazana jest poprzez listy, opowiadania i wspomnienia (słowa), oraz bogato ilustrujące tekst zdjęcia z rodzinnych zbiorów (obrazy). Narracja biograficzna jedynie kreśli ramy i uzupełnia potrzebne konteksty. Na pierwszym planie pozostaje jednak twórczość literacka Bacewicz, z którą czytelnicy mieli okazję zapoznać się dzięki wydanej w 2019 roku powieści kryminalnej „Sidła”. Wyboru zdjęć i tekstów Grażyny Bacewicz, które znalazły się w publikacji, dokonała Alina Biernacka, córka kompozytorki. Opracowania i stworzenia uzupełnień biograficznych podjęli się – wnuczka Bacewicz – Joanna Sendłak oraz Jerzy Pluta.

Bacewicz pisała z humorem, dystansem i pewną dozą zadziorności. Jej teksty, pozbawione zadęcia czy patosu, czyta się z prawdziwą przyjemnością, a barwne anegdoty sprawiają, że przy lekturze nie sposób się nie uśmiechnąć.  Poruszające listy do męża i rodziny stanowią kronikę licznych zmian zachodzących w jej życiu. Dzięki nim można śledzić kolejne etapy – okres narzeczeński, dramat drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego, wreszcie trudy egzystencji w powojennym kraju.

Lektura pozwala obserwować kompozytorkę jej własnymi oczami. Jaka była? Co ceniła w życiu? Jak wyglądały jej relacje – z mężem, rodziną, kolegami po fachu. Jak radziła sobie z łączeniem codziennych obowiązków? Sama o sobie pisała:

Natura – darząc mnie łaskawie zdolnościami kompozytorskimi – wyposażyła dodatkowo w coś, co pozwala na kultywowanie tych zdolności. Posiadam mianowicie maleńki, niewidoczny motorek, dzięki któremu w dziesięć minut robię to, co inni w godzinę; dzięki niemu też, zamiast chodzić, biegam, potrafię piętnaście listów napisać w pół godziny, nawet puls bije mi dużo szybciej niż innym, a i urodziłam się w siódmym miesiącu.

Fragment książki

  „Życie w słowach i obrazach” to lektura wyborna. Wydana w klasycznym stylu książka, obita została płótnem i opatrzona złoceniami. Z pewnością stanie się gratką dla wszystkich koneserów pięknie oprawionych tomów, którzy cenią staranność i dbałość o detale.

Premierową książkę „Życie w słowach i obrazach” można znaleźć w stacjonarnej księgarni PWM, księgarniach internetowych: pwm.sklep.pl empik.com, alenuty.pl, liber.pl, oraz dobrych księgarniach muzycznych w całym kraju. Więcej na: WWW PWM, FACEBOOK, INSTAGRAM, X

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic