Czytanie w tramwaju

Włoski pisarz Alessandro Piperno czytał w środę w jeżdżącym po ulicach Warszawy tramwaju "Italia" fragmenty swej powieści, która zdobyła rozgłos we Włoszech, a w przyszłym roku ukaże się w Polsce.

Piperno będzie gościem rozpoczynających się właśnie w stolicy 51. Międzynarodowych Targów Książki (MTK).

Twórczość Piperno będzie prezentowana w ramach włoskiej oferty na
51. MTK. Przedstawiają ją Włoski Instytut Kultury oraz Włoski Instytut Handlu Zagranicznego w Warszawie. Na targach Włochy reprezentować będzie 22 wydawców.

Tramwaj "Italia" - nazwany tak na czas targów, pochodzący z 1939 roku i wpisany w Polsce do rejestru zabytków - ruszył w swój pierwszy kurs z Piperno w środę przed południem, z przystanku przy ulicy Hożej. Oprócz pisarza, tramwajem tym podróżował m.in. dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury, Angelo Piero Cappello.

Pisarz czytał w tramwaju fragmenty swej debiutanckiej powieści "Con le peggiori intenzioni" (co oznacza: "z jak najgorszymi intencjami" - PAP), wydanej w 2005 roku przez włoską oficynę Arnoldo Mondadori. W Polsce powieść ukaże się w kwietniu przyszłego roku, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

We Włoszech książka zdobyła duży rozgłos, osiągnęła rekordową sprzedaż i utrzymuje się na liście bestsellerów. Piperno został za nią nominowany do włoskiej nagrody literackiej Premio Strega. Dziennik "La Stampa" nazwał go "drugim Alberto Moravią".

"Con le peggiori intenzioni" to opowieść o losach mieszkającej w Rzymie żydowskiej rodziny kupców, obejmująca okres od lat 50. do czasów obecnych. Poznajemy trzy pokolenia tej rodziny. Najstarsze reprezentuje Bepy Sonnino, który dorobił się wielkiej fortuny, a następnie ją utracił. Wspólnikiem, a także rywalem Bepy'ego jest Nanni Cittadino, wzbogacony parweniusz pochodzący ze skromnej katolickiej rodziny, który ożenił się z neapolitańską księżniczką. W przeciwieństwie do Bepy'ego, jest zapobiegliwy i rozsądny.

Obsesje, kłopoty z tożsamością, romanse, zdrady, skandale i szaleństwa składają się na wspólne losy rodzin Sonnino i Cittadino. Narratorem w powieści jest introwertyczny wnuk Bepy'ego, Daniel Sonnino.

Alessandro Piperno urodził się w 1972 roku w Rzymie. Wykłada literaturę francuską na rzymskim Uniwersytecie Tor Vergata. Za swoich literackich mistrzów uważa m.in. Saula Bellowa i Marcela Prousta.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic