35 wywiadów udzielonych BBC w ciągu 40 lat. David Bowie w nowej książce opowiada sam o sobie

Niebawem ukaże się interesująca pozycja, zawierająca transkrypcje wywiadów udzielonych przez gwiazdora w radiu i telewizji BBC. Tekstowy zapis 35 występów obejmuje ponad czterdzieści lat współpracy Bowiego z tym brytyjskim nadawcą publicznym. A zaczyna się od… porażki, którą artysta zaliczył na wstępie.

35 wywiadów udzielonych BBC w ciągu 40 lat. David Bowie w nowej książce opowiada sam o sobie
David Bowie / fot.Martin Rickett /PAP/EPA

Jak informuje serwis muzyczny Louder Sound, 18-letni David Bowie (wówczas jeszcze występujący pod prawdziwym nazwiskiem Davy Jones) wraz ze swoim zespołem The Manish Boys w 1965 roku wziął udział w przesłuchaniu do sekcji Talent Selection Group radia British Broadcasting Corporation (BBC). Zespół został jednak odrzucony przez jury stosunkiem głosów pięć do dwóch. Argumenty: Bowie jest „pozbawiony osobowości”, „nieszczególnie ekscytujący”, a do tego „brzmi amatorsko”.

Albo faktycznie Bowie nie był wówczas jeszcze gotów na wielką karierę, albo jurorzy się mylili. Raczej to drugie, bo ostatecznie, dzięki wstawiennictwu fanów oraz brytyjskiego prezentera radiowego Johna Peela, jeszcze tego samego roku Davy Jones i The Manish Boys zostali zakwalifikowani do udziału w programie telewizyjnym „Gadzooks! It's All Happening”. Musieli jednak podpisać deklarację, że jeśli po ich występie BBC otrzyma skargi od telewidzów, ich honorarium zostanie automatycznie przekazane na cele charytatywne. Program został wyemitowany na BBC 2 w poniedziałek, 8 marca 1965 roku. Nie złożono żadnych skarg.

A siedem lat później, wcielając się w Ziggy’ego Stardusta, bohatera swojego piątego albumu „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”, Bowie, ucharakteryzowany na androgynicznego kosmitę, nie tylko zaprzeczył wczesnym zarzutom o „brak osobowości”, ale błyskawicznie awansował na ikonę popkultury.

Ta i inne historie znajdą się w książce Toma Haglera „Bowie at the BBC: A Life in Interviews”, która wyjdzie 30 września nakładem Carlton Books Ltd.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016, dwa dni po premierze swojego ostatniego albumu „Blackstar”. W dniu śmierci miał 69 lat. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic