24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stacjonarnie i online

Festiwale Literatury Fantastycznej oraz Książki Górskiej i Turystycznej towarzyszą tegorocznym Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie. Po przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie powraca w formie stacjonarnej i wirtualnej.

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stacjonarnie i online

Targi potrwają cztery dni od czwartku 14 do niedzieli 17 października. Ich hasło przewodnie "Człowiek żyje zmianą" to cytat z książki "Summa technologiae" Stanisława Lema. Zmian na targach jest kilka, a najważniejsza dotyczy obostrzeń związanych z sytuacją pandemiczną.

"Odwiedzający będą podzieleni na dwie grupy: osoby zaszczepione i pozostałe, co oznacza, że jednocześnie w hali EXPO Kraków będzie mogło przebywać 1,4 tys. osób niezaszczepionych. To wymusza na nas restrykcyjną sprzedaż biletów. Osoby, które chcą wejść na Targi będą musiały złożyć oświadczenie, czy przyjęły szczepienie czy nie” - mówiła w czwartek prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska. Dodała, że zarówno bilety jak i ankieta epidemiologiczna są dostępne na stronie internetowej (www.ksiazka.krakow.pl), będą też przy kasach.

Jak podkreśliła Grabowska, zmianą bardzo wyczekiwaną przez wydawców i miłośników literatury jest możliwość bezpośredniego spotkania. Udział w Targach Książki zapowiedziało 233 wystawców. Obecni będą też autorzy książek, choć ich grono będzie mniejsze niż w poprzednich latach. "Wystawców będzie w tym roku mniej, ale książek będzie bardzo dużo, nawet tych wydawców, którzy do Krakowa nie zdecydowali się przyjechać" - powiedziała komisarz Targów Książki Małgorzata Downar.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w Targach Książki – w sobotę i niedzielę – uruchomiona zostanie internetowa Telewizja Targowa. Rozmowy z autorami i wydawcami będzie można śledzić online, a poprowadzą je: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik.

Nowością jest Festiwal Literatury Fantastycznej. "Gośćmi Targów będą m.in. ilustratorka Magdalena Babińska, Agata Jadowska autorka powieści fantasy, Jacek Komuda – rekonstruktor, który akcje swoich powieści osadza w czasach sarmackich, Mateusz Rogalski, Franciszek Piątkowski, Paweł Kopijer i Andrzej Pilipiuk" – zapowiedziała Małgorzata Downar.

Na czas Festiwalu Książki Górskiej i Turystycznej zaplanowano 15 spotkań. O pasji wspinania i fascynacji górami opowiedzą m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Arek Lwow, Marcin "Yeti" Tomaszewski oraz Maciej Piera prowadzący kanał "Szczytomaniak". Dla wielbicieli Tatr będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędą się pokazy pierwszej pomocy. 16 października rozstrzygnięty zostanie 6. Międzynarodowy Konkurs na "Najlepsze wydawnictwa o górach".

Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie odbędzie się Sparing Tłumaczy – czyli pojedynek tłumaczy z języka portugalskiego, w którym wezmą udział Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka.

Jednym z wydarzeń będzie dyskusja przygotowana przez Bibliotekę Narodową - jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelników? Zastanawiać się będą nad tym: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Roman Chymkowski – kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prof. Grzegorz Nieć – kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Agnieszka Staniszewska-Mól – dyrektor Biblioteki Kraków.

Tradycyjnie w pierwszym dniu Targów wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę naukową bądź popularnonaukową z dziedziny humanistyki wydaną w 2020 roku.

Bilety wstępu na targi można kupić on line. Na stronie internetowej www.ksiazka.krakow.pl jest też program spotkań i wydarzeń.

autor: Małgorzata Wosion