12 września Matthew McConaughey zadebiutuje jako pisarz dla dzieci

Trzy lata temu laureat Oscara wydał swoje wspomnienia zatytułowane „Zielone światła”, tym razem Matthew McConaughey powraca na rynek wydawniczy jako autor książki dla dzieci. Debiutujący w tej roli aktor wyjawił, że inspiracja do napisania „Just Because” przyszła do niego w nocy, jako piosenka. Zaintrygowany nią gwiazdor postanowił ją zapisać, dając początek zbiorowi przemyśleń i refleksji na temat życia, którymi 12 września podzieli się z młodymi czytelnikami.

12 września Matthew McConaughey zadebiutuje jako pisarz dla dzieci
Matthew McConaughey / DAN HIMBRECHTS / PAP/EPA

Opowiadając o swoim nowym projekcie, aktor w rozmowie z magazynem „People” zapewnił, że nigdy dotąd nie planował wydania książki dla dzieci. Choć oczywiście z rozmów z trójką własnych pociech rodziło się wiele inspiracji, aby taką książkę popełnić, McConaughey nie do końca wiedział jakby miał się do niej zabrać. Inspiracja przyszła sama. Pewnej nocy ze snu wyrwała go piosenka, która nagle pojawiła się w jego głowie.

„Będąc rodzicem cały czas myślisz o swoich dzieciach i chyba właśnie tamtego popołudnia rozmawiałem z nimi o różnych, ważnych dla nich rzeczach, przez które przechodziły po raz pierwszy. Pojawiły się różne pytania i wątpliwości. A ja sam chyba podświadomie wciąż je analizowałem. Więc, gdy w mojej głowie pojawiła się piosenka, zapisałem ją i nagle wszystko nabrało sensu, a książka jakby napisała się sama” – stwierdził aktor.

W książce „Just Because” młodzi czytelnicy nie znajdą opowieści, a jedynie napisane dwuwierszem refleksje, mądrości i lekcje życiowe, które sam autor przekazuje swoim dzieciom. Całość zdobią ilustracje, które na potrzeby książki stworzyła Renée Kurilla. Oczywiście, pierwszymi recenzentami były dzieci aktora: 15-letni Levi, 13-letnia Vida i 10-letni Livingston, jednak książka trafia też do dużo starszych czytelników. Jak przyznał gwiazdor filmu „Witaj w klubie”, jego mama Kay także pochwaliła to wydawnictwo.

„Moja mama ma 91 lat i gdy ją przeczytała stwierdziła: +ta książka nawet mi przypomniała i uświadomiła wiele rzeczy, nie jest dedykowana wyłącznie dzieciom+” – podkreślił aktor. W istocie on sam ma nadzieję, że zawarte w niej refleksje zachęcą rodziców do podejmowania ze swoimi dziećmi wielu tematów, a może staną się dla nich inspirującym wstępem. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic