Informacje

Sztokholmska filharmonia: To tam odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody Nobla

Dodano:
Sztokholmska filharmonia: To tam odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody Nobla

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla w 2018 roku /Newscom /PAP/EPA

To w sztokholmskiej filharmonii od 1926 roku 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, wręczane są ufundowane przez niego nagrody. Laureaci odbierają z rąk króla złote medale, dyplomy oraz pokaźne czeki.

Budynek sztokholmskiej filharmonii powstał w 1926 roku na postawie projektu architekta Ivara Tengboma. Gmach ten uznawany jest za przykład szwedzkiego klasycyzmu lat 20. ubiegłego wieku. Był pierwszym budynkiem w Szwecji, jaki powstał z myślą o orkiestrach i koncertach.

Pierwszy pomysł wybudowania w Sztokholmie gmachu przeznaczonego do wykonywania muzyki symfonicznej pojawił się już latach 60. XIX wieku. Brakowało jednak pomysłów na lokalizację oraz pieniędzy.

Pod koniec I wojny światowej w 1917 roku Towarzystwo Muzyczne wskazało na Hötorget w pobliżu traktu królewskiego. Miejsce to z czasem zyskało na znaczeniu i do dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych.

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla odbywa się w sztokholmskiej filharmonii od 1926 roku. Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana w ratuszu w Oslo.

W trakcie ceremonii wywołany laureat występuje i odbiera nagrodę z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tak jest od 1902. Na początku król Oskar II nie zgadzał się, by nagradzać cudzoziemców, ale pod naciskiem opinii publicznej zmienił zdanie i zgodził się wziąć udział w ceremonii.

Ceremonia jest transmitowana przez szwedzką telewizję i radio.

Zwieńczeniem wieczoru jest bankiet noblowski, w którym uczestniczy 1300 gości. Od 1934 roku odbywa się on w sztokholmskim ratuszu.

RMF FM

 • 01:19 Hans Zimmer Leave No Man Behind
 • 01:25 Natalia Przybysz Nazywam się niebo
 • 01:30 John Powell Once There Were Dragons
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 313, Sunday, 29 March 2020
 • 1
  Thomas Newman
  1917
  The Night Window
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic