ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Albertiana 2024

Uhonorowanie Agnieszki i Krzysztofa Globiszów oraz Adama Małysza podczas gali 24. „Albertiany” w Krakowie.

Albertiana 2024

8 kwietnia 2024 r., o 10.00, na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, rozpocznie się gala 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Wydarzenie poprowadzą Anna Dymna i Lidia Jazgar. Wystąpią zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu: pięć zespołów teatralnych oraz pięcioro solistów. Laureaci 2. i 3 miejsc zasiądą na teatralnej widowni. Pomysłodawczynią festiwalu jest Anna Dymna. „Albertiana” to wspólny projekt Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.
Gala, jak co roku, stanie się okazją do wręczenia Medali im. Świętego Brata Alberta postaciom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyznano go m.in.: kard. Franciszkowi Macharskiemu, Annie Dymnej, prof. Andrzejowi Zollowi, prof. Jerzemu Buzkowi, Jakubowi Błaszczykowskiemu, Krakowskiemu Bractwu Kurkowemu, Janowi Kościuszce, Irenie Santor, Marcinowi Gortatowi, s. Małgorzacie Chmielewskiej, Agnieszce i Urszuli Radwańskim oraz Agacie Kornhauser-Dudzie. Projekt medalu wykonał Krzysztof Sieprawski, podopieczny Fundacji im. Brata Alberta. W gronie tegorocznych laureatów wyróżnienia znaleźli się: Agnieszka i Krzysztof Globiszowie, Adam Małysz, bp Damian Muskus OFM oraz Anna Chojczak.

„Wasze przedstawienia dotykają tematu najważniejszych i uniwersalnych wartości – zwróciła się do laureatów ubiegłorocznej »Albertiany« Anna Dymna. – Bez względu na to, czy opracowujecie kolorowe, bogate w scenografię i oprawę muzyczną spektakle, czy też realizujecie przedstawienia nieco skromniejsze, zawsze są one autentyczne, ponieważ sztukę potraficie tworzyć tylko prawdziwie. Uświadamiacie w swoich przedstawieniach, że najistotniejsze dla człowieka jest poczucie bliskości drugiej osoby oraz to, aby wzajemnie się do siebie uśmiechać. Jestem aktorką. Wiem, jak bardzo na scenie potrzebna jest radość. Ta radość bije z waszych spektakli. I wiem, że jej piękno oraz siła udziela się światu”.

Gościem specjalnym gali będzie Sargis Davtyan, zwycięzca telewizyjnej „Szansy na sukces” oraz konkursu „Debiutów” 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Gala będzie transmitowana na kanale Facebooka Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Więcej informacji: www.mimowszystko.org.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic