Portret dr. Jana Raczyńskiego, który po długiej nieobecności w kraju trafi na rynek aukcyjny, miał niewielu właścicieli. Od 1925 r. znajdował się w zbiorach krakowskiego adwokata, dr. Zygmunta Ehrenpreisa, a później w 1932 r. przeszedł w ręce malarki Wandy Chełmońskiej-Boczkowskiej. Ostatecznie znalazł swoje miejsce w kolekcji Hilarego Stykolta, znanego autora modernistycznych mebli. Właściciel wyjechał z obrazem do Kanady w 1947 r. dzięki zezwoleniu z Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Obraz ten to pastelowy portret, zaaranżowany w poziomie. Przedstawia Jana Raczyńskiego, krakowskiego lekarza pediatrę i ucznia profesora Macieja Leona Jakubowskiego, "ojca polskiej pediatrii". Raczyński w roku namalowania portretu przeniósł się na Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie w 1905 r. jako profesor objął drugą na ziemiach polskich katedrę pediatrii.
Portret znajdował się dotychczas w prywatnej kolekcji Hilarego i Henrietty Stykoltów. Para pochodziła ze Zgierza. Na początku XX wieku wyjechali razem na studia do Paryża, gdzie Hillary ukończył chemię, studiował razem z Marią Skłodowską-Curie, a Henrietta studiowała literaturę i język francuski. Pobrali się jednak dopiero po powrocie do kraju, w Łodzi. Wtedy też Hillary podjął decyzję o zostaniu prawnikiem. Po ukończeniu studiów zrobił błyskotliwą karierę doradzając w przemyśle tekstylnym, bawełnianym i cukrowym, a później został sędzią. Małżonkowie kolekcjonowali sztukę - przede wszystkim francuską i polską, byli koneserami opery, teatru, sztuk wizualnych i muzyki klasycznej.
Aukcja "Portretu doktora Jana Raczyńskiego" odbędzie się 15 października w Agra-Art, przed planowanym na listopad 2017 r. otwarciem wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentującym pełną kolekcję prac Stanisława Wyspiańskiego. Na aukcji wystawione będą też m.in.: obraz "Polowanie w Nieświeżu" Juliana Fałata pozostający ostatnio w kolekcji Barbary Piaseckiej Johnson, "Kozak w stepie. Kozak na stanowisku" Józefa Brandta oraz praca Ibis Magdaleny Abakanowicz. Pod młotek pójdą też "Dworek i ogród w Jankówce" Józefa Mehoffera z 1914 r. (obraz przedstawia XVIII wieczny, podkrakowski dworek, który artysta odrestaurował i wokół niego założył ogród na wzór francuski) oraz portret żony artysty, Jadwigi, z 1905 r. (PAP Life)