Teatr Ekologiczny Bohema House

W Polsce powstaje pierwszy na świecie teatr ekologiczny. Zaprasza dzieci na swoją premierę online jeszcze w tym roku.

Teatr Ekologiczny Bohema House

Powstający Teatr Ekologiczny Bohema House to jedyny taki teatr na świecie. 31 grudnia 2020 r. organizuje premierowy spektakl edukacyjny dla dzieci i dorosłych pt. „Calineczka. Magia tkwi w naturze.” To interpretacja znanej baśni, której główna bohaterka zmierzy się ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem odpadami. W pandemii to wyjątkowa forma edukacji ekologicznej online poprzez ekosztukę.

Kryzys klimatyczny jest faktem – nie wiemy ile czasu zostało ale mówi się, że i tak wysiłki zredukowania emisji CO2 do atmosfery przez obecnie żyjących zostaną zniwelowane przez produkcję o wiele większej ilości dwutlenku węgla przez ludzi którzy narodzą się w najbliższym czasie…cóż więc począć? Poddać się? Nigdy! Walczyć…

Z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach powstaje spektakl kierowany przede wszystkim do najmłodszych, którzy będą mieli znacząca rolę w dbaniu o przyszłość naszej planety, ale również do ich opiekunów, poprzez dobre nawyki i wychowywanie mogących pozytywnie wpłynąć na stan środowiska. Twórcy zwrócą uwagę na możliwe zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i zanieczyszczeń środowiska oraz utrwalą zasady segregacji i postępowania z odpadami. Inicjatywa ta jest wyjściem naprzeciw potrzebom edukacyjnym i kulturowym dzieci w dobie pandemii, jednocześnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Udział jest nieodpłatny dla wszystkich mieszkańców Polski i świata.

”Pandemia z jednej strony pozwoliła nam zgromadzić wokół naszego ekospektaklu najznamienitszych polskich artystów i akrobatów, który wrócili z miejsc takich jak Las Vegas, czy słynne statki wycieczkowe, gdzie występowali dla największych tego świata, z drugiej strony zmusiła nas do występów online” – mówi reżyser ekospektaklu akrobatycznego Michał Derlicki, który ze względu na pandemię właśnie nie zadebiutował w produkcji Kung Fu Panda należącej do słynnej wytwórni Stevena Spielberga w Makau. Obecnie spełnia się w podwójnej roli - stał się twórcą spektaklu, realizującego misję popularyzacji ważnych kwestii społecznych a jednocześnie jako akrobata                          i kaskader zagra rolę Chrabąszcza w inscenizacji słynnej baśni Hansa Christiana Andersena.

Pierwszy ekologiczny teatr na świecie został założony przez prezesa firmy Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. „Doświadczenie pokazuje że takie nasze projekty jak „DO YOU KYOTO? Czy robisz coś dobrego dla środowiska” zrealizowany we współpracy z Burmistrzem Kioto Daisaku Kadokawa z wykorzystaniem muzyki Chopina, czy kalendarz na 2021 rok „Nature is War – taniec w walce z kryzysem klimatycznym” –zrealizowany we współpracy z córką słynnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy – panią Karoliną Wajdą w jej Dworku Norwida w Głuchach przynoszą najlepsze efekty dotarcia do społeczeństwa – mówi prezes firmy dr Katarzyna Michniewska.   

Narratorem spektaklu będzie Maciej Orłoś. „Moja rola w teatrze ekologicznym i zaangażowanie się w jego tworzenie było oczywiste z dwóch powodów – po pierwsze kwestie ekologii, które będą w nim realizowane – moje oddanie się dziennikarskie tematowi jest oczywiste – z cyklem „Ty śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce …” docieramy już do kilku milionów Polaków – drugi argument to taki, iż teatr realizował będzie program zawarty w lekturach przeznaczonych dla uczniów polskich szkół – coraz mniejszy wskaźnik czytelnictwa wśród młodych ludzi przeraża – być może dzięki ekosztukom uda się podtrzymać wśród młodych ludzi dyskusję na temat wartości ponadczasowych jak wolność, miłość, wzajemny szacunek – mówi Maciej Orłoś, dziennikarz znany głównie z Teleexpressu ale także z akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, który odgrywał będzie kluczową rolę w przygotowywanym ekospektaklu. „Jako aktor – to także moje zawodowe powołanie, o czym wiele osób nie wie - myślę, że odnajdę się znakomicie w miejscu jakim jest Bohema House.”

Premiera spektaklu odbędzie się 31 grudnia 2020 roku o godzinie 12:00 oraz 1 stycznia 2021 roku, również o godzinie 12:00. Dostęp do spektaklu będzie za pośrednictwem:
•    Kanału YouTube Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
•    Kanału YouTube Macieja Orłosia.
•    Profilu społecznościowego Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. na Facebooku.

Wydarzenie otrzymało już Patronaty Honorowe: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Prezydenta Miasta Olsztyna, Prezydenta Miasta Opola, Prezydenta Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Szczecin, Prezydenta Miasta Torunia.


Dr Katarzyna Michniewska
Prezes Zarządu Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. powstała w 2002 roku jako jedna z pierwszych organizacji odzysku opakowań na polskim rynku. Organizacja przejmuje obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych od przedsiębiorców, którzy wprowadzają na polski rynek produkty w opakowaniach.
Ponadto od kilkunastu lat prowadzi Publiczne Kampanie Edukacyjne, które trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Biorą w nich udział zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe. Firma dba o wzrost atrakcyjności oraz rozbudowę formy i treści prowadzonych akcji, między innymi poprzez połączenie edukacji ekologicznej z kulturą i sztuką.

Strona internetowa: www.ekocykl.org

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic