Informacje

Pierwszy w Polsce edukacyjny festiwal poświęcony śladom po mezuzach

Dodano:
Pierwszy w Polsce edukacyjny festiwal poświęcony śladom po mezuzach

MI POLIN / Z Polski Fundacja zaprasza w dniu 8 grudnia 2019 (niedziela) na pierwszy w Polsce edukacyjny festiwal poświęcony śladom po mezuzach. Aleksander Prugar i Helena Czernek od 6 lat poszukują i dokumentują zanikające ślady po mezuzach w Polsce, na Białorusi, Ukrainie oraz w Rumunii.

Po latach poszukiwań postanowili podzielić się największym zbiorem śladów po mezuzach podczas pierwszego w Polsce Edukacyjnego Festiwalu Mezuza. Organizatorzy Festiwalu przybliżą zagadnienie mezuzy szerszemu gronu odbiorców w przystępnej i edukacyjnej formie.

Pierwsza część Festiwalu rozpocznie się otwartym spacerem po warszawskiej Pradze, podczas którego uczestnicy sami odkryją nadal istniejące ślady po mezuzach i dowiedzą się o ich historii. Zbiórka na rogu ulic Targowej i Ząbkowskiej o 11.00. Przewidywany czas trwania spaceru historycznego: do 1,5 godziny.

Druga część Festiwalu Mezuza to wydarzenia w JCC Warszawa, ul. Chmielna 9a, który rozpocznie się o godz. 17.00.

Program:
17:00 – otwarcie Festiwalu przez Helenę Czernek i Aleksandra Prugara
17:15 – „Mezuza jako symbol żydowskiego domu” – wykład rabina Stasa Wojciechowicza z synagogi Ec Chaim w Warszawie
18:00 – „Żydowski Muranów wymazany z mapy Warszawy” – wykład Jerzego Majewskiego, vasavianisty, autora „Spacerowników” wydawanych przez Gazetę Wyborczą.
18:45 – gala wręczenie tytułów Przyjaciela MI POLIN – wyróżnienie osób mających znaczący wkład w ochronę śladów po mezuzach
19:15 – „Mezuza – pamięć – tożsamość” – uroczyste otwarcie wystawy dokumentującej 100 śladów po mezuzach.

Mi Polin / Z Polski Fundacja została powołana dla organizowania, wspomagania i promowania inicjatyw w zakresie upamiętniania historii, tradycji i kultury żydowskiej na ziemiach polskich oraz działań upamiętniających Powstanie w Getcie Warszawskim oraz Powstanie Warszawskie. Jednym z jej głównych celów jest edukacja i wspomaganie rozwoju szeroko rozumianej świadomości historycznej, promowanie postaw patriotycznych i wspieranie działań edukacyjnych związanych z historią i kulturą Żydów oraz historią Powstańców Warszawskich i materialnym dziedzictwem tego wydarzenia.

Fundacja zgromadziła dorobek badawczy, prowadząc projekt dotyczący poszukiwań śladów po mezuzach od 2014 roku. W tym czasie autorzy projektu odkryli ponad 130 śladów, z czego wszystkie zostały utrwalone w formie odlewów z brązu, umieszczone na interaktywnej mapie i opisane. Badania historyczne zostały opracowane przez Dział Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Organizatorem wydarzenia Festiwal Mezuza jest Mi Polin/ Z Polski Fundacja. Projekt finansuje m.st. Warszawa. Partnerami wydarzenia są JCC Warszawa, Żydowski Instytut Historyczny, Dział Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wystawa „Mezuza-pamięć-tożsamość” finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FESTIWAL -> https://www.facebook.com/events/428198538066389/?active_tab=about
SPACER -> https://www.facebook.com/events/2431160043791481/
WYSTAWA -> https://www.facebook.com/events/2552516881534313/


 

 • 14:17 Michał Lorenc Powrót
 • 14:24 Queen Thank God It's Christmas
 • 14:30 Beach Boys God Only Knows
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 299, Sunday, 1 December 2019
 • 1
  John Barry
  Tańczący z wilkami
  The John Dunbar Theme
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic